Skip to main content

Ministru prezidenta delegācija piedalīsies pirmajā ideju samitā par izaicinājumiem Ziemeļeiropas ekonomikām

2011. gada 19. un 20. janvārī Latvijas delegācija Ministru prezidenta Valda Dombrovska vadībā apmeklēs Londonu, lai piedalītos samitā par modernās Ziemeļeiropas ekonomikas izaicinājumiem. Samitu organizē Apvienotās Karalistes valdība, lai veicinātu jaunu ideju apmaiņu starp Apvienoto Karalisti, Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm ar mērķi diskutēt un dalīties pieredzē par radošiem risinājumiem un inovācijām, kas veicina ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju sociālās labklājības un vienlīdzības vērtību kontekstā.

Pasākums tiek organizēts kā neformāls, profesionāls un netradicionāls, radot iespējas kreatīvai domāšanai, partnerībai un inovācijām. Šis būs pirmais šāda formāta un ievirzes pasākums, kāds jebkad ticis organizēts. Samita dalībvalstis prezentēs vairāk nekā 40 labākās prakses un sasniegumus zaļās ekonomikas un ilgtspējīga biznesa, tehnoloģiju un inovāciju, kā arī nodarbinātības, ģimenes un dzimumu līdztiesības jomās. Pasākuma ietvaros plānota arī premjerministru plenārsesija par šīm tēmām.

Augsta līmeņa sanāksme pulcēs aptuveni 120 dalībniekus no Apvienotās Karalistes, Zviedrijas, Dānijas, Somijas, Norvēģijas, Īslandes, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Samita dalībvalstis pārstāvēs premjerministri, augsta līmeņa amatpersonas, pilsoniskās sabiedrības pārstāvji un biznesa līderi.

„Šīs valdības deklarācijas tautsaimniecības sadaļā viens no prioritārajiem virzieniem ir valsts atbalsts konkurētspējīgiem, inovatīviem uzņēmumiem ar augstu izaugsmes un eksporta potenciālu un nozīmīgu ieguldījumu pievienotās vērtības pieaugumā. Londonas samits ir laba iespēja apliecināt mūsu apņemšanos un izcelt jau veiksmīgi aizsāktos projektus, ko kopīgi ar delegācijā iekļautajiem uzņēmējiem arī darīsim,” uzsver V. Dombrovskis.

Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Endrjū Sopers izteica cerību, ka šis samits padziļinās Latvijas un Apvienotās Karalistes attiecības dažādos līmeņos, īpaši uzņēmējdarbības sektorā, un Latvijas delegācija atgriezīsies ar jaunām idejām un kontaktiem inovatīvu un radošo biznesu uzsākšanā. E.Sopers pauda pārliecību, ka biznesa attiecības stiprinās arī dienu pirms samita notiekošais biznesa forums par inovācijām un tehnoloģijām enerģētikā un citās jomā.

Latvijas temati – tehnoloģijas un inovācijas, zaļā ekonomika, nodarbinātība, ģimene un dzimumu līdztiesība

Samita sesijā „Tehnoloģijas un inovācijas” Latviju pārstāvēs IT uzņēmuma „Tilde” valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs, kurš prezentēs starptautisko valodu tehnoloģiju projektu „Valodu krasts”. Tā ir vērienīga iniciatīva ar mērķi latviešu un citas skaitliski nelielās valodas nostiprināt mūsdienu informācijas tehnoloģijās. „Valodu krastā” tiek attīstīti sadarbības projekti starp dažādu valstu pētniekiem un uzņēmumiem, lai izstrādātu tādas perspektīvas tehnoloģijas kā kvalitatīva mašīntulkošana, automatizēta informācijas satura analīze, runas tulkošana mobilajās ierīcēs u.c. „Valodu krasta” ietvaros Latvijas puse vada liela mēroga sadarbības projektus starp dažādu valstu pētniecības centriem un uzņēmumiem. Šis projekts ir Latvijas iespēja gūt līderību Eiropas un pasaules moderno valodas tehnoloģiju attīstībā.

Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis pārstāvēs Latviju samita sesijā par nodarbinātības, ģimenes un dzimumu līdztiesības jautājumiem. R. Ķīlis runās par Latvijas sabiedrības pašorganizāciju ekonomiskās krīzes laikā. Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs uzsver, ka dramatiskais IKP un algu kritums, kā arī stingrie izdevumu samazināšanas pasākumi neizraisīja masu protestus. „Tieši otrādi – latvieši protestēja ar pašorganizāciju un jaunām pilsoņu un uzņēmējdarbības iniciatīvām”, min R. Ķīlis. Prezentācijā tiks demonstrēta arī 2009.gada maijā notikušā Latvijas foruma pieredze, kā mērķis bija panākt jaunu sociālo konsensusu ekonomiskās krīzes situācijas risināšanā.

Lattelecom valdes locekle un komercdirektore Kerli Gabriloviča prezentēs pašvaldību publisko bibliotēku attīstības projektu „Trešais tēva dēls”, kā rezultātā 874 Latvijas publiskās bibliotēkas kļuvušas modernākas un ar mūsdienīgiem informācijas tehnoloģiju risinājumiem bagātākas. Īstenotais projekts radījis pašvaldību iedzīvotājiem iespējas bez maksas lietot ar mūsdienīgu programmatūru aprīkotus datorus, ātrgaitas bezmaksas bezvadu internetu, kā arī saņemt konsultācijas par datortehnikas un citu jaunāko tehnoloģiju lietošanu. K. Gabriloviča uzsver, ka projekts „Trešais tēva dēls„ nostiprināja interneta pieejamību lauku reģionos Latvijā, īpaši paaugstināta riska iedzīvotāju grupās.”

Sesijā par zaļo ekonomiku un ilgtspējīgu biznesu Latvijas labo praksi pārstāvēs restorāna „Vincents” šefpavārs un slow food idejas popularizētājs Mārtiņš Rītiņš, kurš prezentēs slow food lomu tradicionālās lauksaimniecības saglabāšanā un lauku attīstībā. „Slow food pamatnosacījumi ir lietot uzturā savā zemē audzētus ekoproduktus, ēdienu izvēlē ievērot sezonalitāti, kā arī pagatavot ēdienu atbilstoši mūsu senču tradīcijām,” uzsver Mārtiņš Rītiņš. Kustība Slow food aizsargā ekoreģionālo virtuvi, kā arī attiecīgās lauksaimniecības metodes esošajā reģionā. Šefpavārs M. Rītiņš vēlas parādīt pasaulei, kas Latvijā ir īpašs no vietējā piedāvājuma, tādēļ savā restorānā „Vincents” jau ilgus gadus viņš izmanto zemnieku bioloģisko audzētos pārtikas produktus.

Rīgas koka arhitektūras mantojuma daļas – atjaunotās Kalnciema kvartāla ēku grupas izpilddirektors un dibinātājs Kārlis Dambergs stāstīs par to, kā, atjaunojot Kalnciema kvartāla koka namus, tiek sekmēta Eiropas līmeņa arhitektūras mantojuma atzīšana un izmantojums mūsdienās. Kalnciema kvartāls kļuvis par aktīvu sabiedrisku centru kā tuvējai apkaimei, tā visiem rīdziniekiem un pilsētas viesiem. Te mājvietu atraduši kreatīvi saloni un veikali. Kalnciema kvartāla koka ēku pagalmā tiek organizēti koncerti, izstādes un gadatirgi, kuros piedalās gan iedzīvotāji, gan dažādi tirgotāji – mākslinieki, amatnieki, zemnieki. Tirdziņos tiek pārdota Latvijā ražota prece. Gadatirgi īpaši uzrunā ģimenes – bērni darbojas dažādās aktivitātēs, rotaļās, radošajās darbnīcās.

Latvijas delegācijas sastāvā uz Londonu dosies arī Latvijas Finiera valdes priekšsēdētājs Uldis Biķis un Tieto Latvia valdes priekšsēdētājs Elmārs Gengers.

Papildinformācija:
Latvijas uzņēmēju prezentācijas materiālu vienotais stils tapis sadarbībā ar Latvijas Reklāmas asociāciju un radošo aģentūru Publicis Riga. Darbs veikts sabiedriskā kārtā, nesaņemot par to atlīdzību.
Publicis Riga ir pilna servisa radošā reklāmas aģentūra, kas ietilpst komunikācijas uzņēmumu grupā MMS Communications Latvia un ir daļa no Publicis Groupe – trešās lielākās komunikācijas aģentūru grupas pasaulē. Publicis Groupe ir arī pasaules otrs lielākais mediju reklāmas pircējs un pasaules līderis digitālajā komunikācijā.

Informāciju sagatavoja:
Līga Krapāne
Ministru prezidenta preses sekretāre
Tālr.: +371 67082865
[email protected]

 

Dalies ar ziņu