Skip to main content

Ministru prezidente un bijušie Eiropas prezidenti uzsver: ES attiecības ar Austrumu partnerības valstīm ir jāstiprina visos līmeņos

FOTO no tikšanās

Otrdien, 19.maijā, Ministru prezidente Laimdota Straujuma tikās ar kādreizējiem Eiropas valstu un valdību vadītājiem, lai pirms gaidāmā Rīgas samita pārrunātu Eiropas Savienības un Austrumu partnerības valstu attiecību jautājumus.

L.Straujuma izteica gandarījumu un pateicību bijušajiem valstu līderiem par iespēju ar viņiem tikties pirms svarīgākā Latvijas prezidentūras ES Padomē notikuma – Rīgas samita, kā arī uzklausīt viņu viedokļus, pieredzi un komentārus par svarīgajiem samita jautājumiem. Ministru prezidente uzsvēra, ka katrai no Austrumu partnerības valstīm Rīgas deklarācijā plānota savs pozitīvs novērtējums un konkrēts virziens turpmākajai sadarbībai ar Eiropas Savienību.

Uz tikšanos ar Ministru prezidenti ieradās Latvijas eksprezidenti Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers, bijušais Serbijas prezidents Boriss Tadičs, Rumānijas bijušais prezidents Emīls Konstantinesku, bijušais Slovēnijas prezidents Danilo Turks, bijušais Bulgārijas prezidents Petars Stojanovs, bijušais Ukrainas prezidents Viktors Juščenko, bijusī Slovākijas premjerministre Iveta Radicova, bijušais Bosnijas un Hercegovinas premjerministrs Zlatko Lagumdzija.

Madrides kluba vadītāja, bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pateicās L.Straujumai par tikšanos un atvērtību diskutēt par svarīgiem ES jautājumiem, uzklausot arī bijušo līderu pieredzi. "Mēs visi ceram uz ļoti sekmīgu Rīgas samitu, uz pozitīviem soļiem ciešāku un padziļinātāku attiecību veidošanai ar Austrumu partnerības valstīm,” sacīja V.Vīķe-Freiberga. Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers vērsa uzmanību, ka ir jāuzsver visu Austrumu partnerības valstu teritoriālā integritāte.

I.Radicova pievērsa uzmanību tam, ka, meklējot kopsaucēju kādas sarežģītas problēmas risināšanā, ES ir būtiski atrast to kopīgo pamatu, par kuru visi var vienoties un kas var kalpot par iespēju virzīt tālāku diskusijas risināšanu par dažādiem, arī atšķirīgiem viedokļiem.

D.Turks uzsvēra, cik svarīgi ES un Austrumu partnerības jautājumu risināšanā ir cilvēku kontaktu un pilsoniskās pieredzes apmaiņas veicināšana, minot par pamatu pieredzi Balkānu problemātisko jautājumu risināšanā un akcentējot vīzu režīma liberalizācijas nepieciešamību ar Austrumu partnerības valstīm.

Sarunā tika pievērsta arī uzmanība situācijai Ukrainā. Ministru prezidente uzsvēra, ka sankcijas pret Krieviju nav atceļamas, kamēr pilnībā netiks īstenoti Minskas pamiera noteikumi. V.Juščenko sniedza savu padziļinātu skatījumu uz situāciju Ukrainā un ES attiecībām ar Ukrainu, uzsverot, ka Ukrainā joprojām, pēc viņa teiktā, turpinās karš un ir nepieciešama kompleksa pieeja pašreizējās situācijas risinājumā.

Bijušie prezidenti un premjerministri Rīgā ir ieradušies uz Nizami Ganjavi Starptautiskā centra sanāksmi.

Informāciju sagatavoja:
Aiva Rozenberga
Ministru prezidentes preses sekretāre
Tālr.: 29462451
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu