Skip to main content

Neskaidrās informācijas plūsmas robežas var kļūt par patvērumu vardarbīgām nevalstiskām organizācijām

12. oktobrī aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalījās drošības politikas konferencē „Starptautiskās drošības aktualitātes” Ženēvā, Šveicē, kurā uzsvēra, ka mūsdienās cilvēku, preču un informācijas plūsmas robežas kļūst arvien neskaidrākas, kas veicina ekonomisko sadarbību un tehnoloģiju attīstību, bet tajā pašā laikā jaunā situācija rada vēl nebijušus izaicinājumus globālajai drošībai.

„Informācija plūsmas paātrināšanās rada virkni pozitīvu efektu, taču daudzi notikumi pasaulē liecina, ka tā var būt arī nopietns apdraudējums. Informācija ir efektīvs sabiedrības manipulācijas līdzeklis, jo milzīgajā pieejamās informācijas apjomā cilvēkiem ne vienmēr pietiek laika un zināšanu kvalitatīvai analīzei. Līdz ar to neskaidrās informācijas plūsmas robežas var kļūt arī par drošu patvērumu vardarbīgām nevalstiskajām organizācijām pretlikumīgu aktivitāšu veikšanai,” uzsvēra A. Pabriks. Kā piemērus ministrs minēja notikumus Afganistānā, Somālijā, Tuvo Austrumu valstīs.

Aizsardzības ministrs norādīja, ka liberālajām demokrātijām ir ļoti būtiski rast atbildi uz jautājumu, kā nosargāt pilsoņu brīvības, tajā skaitā brīvu pieeju informācijai un viedokļa paušanai, neradot apdraudējumu valstij un tās iedzīvotājiem. A. Pabriks uzsvēra, ka daļa no atbildes noteikti ir valsts ilgtermiņa mērķu izstrādāšana, ekonomikas izaugsmes veicināšana, skaidras identitātes veidošana savos pilsoņos, jo spēcīgas valstis un sabiedrības ir grūtāk ievainojamas. „Šim apdraudējumam nevar būt tikai militārs vai nacionāls risinājums – tam jābūt integrētam un jāpārsniedz vienas valsts robežas,” secināja aizsardzības ministrs.

Konferencē, ko organizē Ženēvas Drošības politikas centrs, notika ekspertu diskusijas par drošības un aizsardzības jomas aktualitātēm un attīstības tendencēm. Šogad konferencē īpaša uzmanība tika pievērsta valsts struktūru un nevalstisko spēlētāju mijiedarbībai, kā arī valsts iestāžu iespējai kontrolēt un ierobežot šo grupējumu darbību, ja tā ir drauds drošībai.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu