Skip to main content

Pabriks: blakus ASV karavīriem Latvija vēlētos just arī Eiropas valstu atbalstu

NATO pamatbūtība ir atspoguļota Vašingtonas līguma 5.panta garantijās, un Latvija kā NATO dalībvalsts ļoti cer, ka nepieciešamības gadījumā tas tiktu aktivizēts. ASV rīcība, nosūtot uz mūsu valsti savus karavīrus, apliecina, ka arī viņi 5.pantu uztver ļoti nopietni, taču blakus ASV karavīriem Latvija vēlētos just arī lielāku atbalstu no Eiropas valstīm. Tā konferencē Francijā savā atklāšanas runā par situāciju Ukrainā norādīja Saeimas deputāts Artis Pabriks.

24. un 25. aprīlī, Parīzē, A. Pabriks piedalījās diskusijā "Nacionālo un transatlantisko interešu savietošana: politiskās gribas veidošanās transatlantiskās drošības izaicinājumu pārvarēšanai". Viņš atzinīgi novērtēja, ka, ņemot vērā situācijas saspīlējumu starp Ukrainu un Krieviju, Latvijā ir ieradušies ASV 173. Kājnieku brigādes karavīri, kuri kopā ar Latvija karavīriem piedalīsies mācībās un plāno uzturēties Latvijā vismaz līdz šā gada beigām.

Raksturojot situāciju Ukrainā, Pabriks norādīja, ka Krievijas valsts prezidents Vladimirs Putins beidzot ir parādījis savus patiesos nodomus un mērķus: "Putina rīcību spilgti varētu raksturot ar pasaku par Sarkangalvīti, kur vilks ir pārģērbies par vecmāmiņu, radot priekšstatu, ka ir draudzīgs un uzticams, bet pasakas beigās parāda savu īsto vilka dabu. Diemžēl daudzas Rietumvalstis šai pasakai līdz šim ir ticējušas."

A.Pabriks pauda uzskatu, ka papildus ieceļošanas sankcijām Eiropas Savienībā, kas tiek īstenotas pret vairākām Krievijas amatpersonām, tās jāpaplašina arī uz mediju vadītājiem, kuri savos kanālos pieļauj klajas propogandas īstenošanu.

Diskusijas dalībnieki diskutēja arī par to, kā situācijas attīstība Ukrainā ir mainījusi transatlantiskās drošības stratēģiju, kā stiprināt Eiropas drošību, ņemot vērā ASV klātbūtnes samazināšanu Eiropā, cik spēka pielietošana ir efektīvs instruments transatlantiskās drošības stratēģijā, kā arī par ciešāku dialoga veidošanu starp ES un NATO drošības aspektā un citiem jautājumiem.

Diskusiju organizēja Vācijas Maršala fonds Amerikas Savienotajās Valstīs. Tajā piedalījās eksperti no pētniecības centriem, universitātēm, domnīcām, Ārlietu un Aizsardzības ministrijām.

Papildus informācija:
Inga Saleniece, deputāta palīdze
Tālr.: 26564629
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu