Skip to main content

Pabriks: Eiropas drošības izaicinājumi – ekonomiskā krīze, resursu trūkums un spēku līdzsvara izmaiņas

6.jūnijā, uzturoties vizītē Vācijā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzstājās ar lekciju par Eiropas drošības izaicinājumiem augstākās militārās izglītības iestādē – Bundesvēra vadības akadēmijā.

Lekcijā viņš norādīja, ka šobrīd būtiskākie izaicinājumi ir ekonomiskā krīze, resursu, tajā skaitā augošais pārtikas, ūdens un enerģijas, trūkums pasaulē, kā arī spēku līdzsvara maiņa no rietumvalstīm uz Āziju.

A.Pabriks uzsvēra, ka nākamo 10 gadu laikā ASV klātbūtne Eiropā visticamāk būtiski samazināsies, tādēļ Eiropai ir steidzami jādomā par drošības stiprināšanu un aizsardzības budžetu palielināšanu. Tāpat viņš norādīja, ka Vācijai, kura no citām ES dalībvalstīm ir izpelnījusies lielu uzticību, vajadzētu uzņemties līderes lomu šo jautājumu aktualizēšanā.

Savukārt piedaloties Hanzas parlamenta konferencē, kas apvieno 15 universitātes un 50 rūpniecības un tirdzniecības kameras Baltijas jūras reģiona valstīs, ministrs uzsvēra, ka ekonomiskā attīstība var notikt tikai tad, ja valstī ir garantēta drošība un stabilitāte.

”Aizsardzība ir jāskata kā daļa no ekonomiskās attīstības, jo uzņēmēji būs gatavi investēt tikai tad, ja nesaskatīs apdraudējumus savām investīcijām. Turklāt aizsardzība bieži vien ir arī attīstības virzītājspēks, it īpaši tehnoloģiju jomā, jo inovācijas aizsardzības stiprināšanai bieži kļūst par plašāka patēriņa precēm un ekonomikas virzītāju,” norādīja A.Pabriks.

Aizsardzības ministrs uzsvēra, ka Latvijas lēmums pievienoties eirozonai ir jāskata arī kā drošības jautājums: „Esam Eiropas Savienības (ES) robežvalsts un līdz ar to īpaši ieinteresēti stabilā, attīstītā un drošā Eiropā. Vājinoties ES ietekmei, būsim tie, kas cietīs visvairāk,” skaidroja aizsardzības ministrs. „Integrācija eirozonā ļaus arī Latvijai piedalīties būtiskāko lēmumu pieņemšanā par Eiropas nākotni, un tas mums ir svarīgi!”

Ministrs arī uzsvēra, ka, lai Baltijas jūras reģions būtu drošs un stabils, ir jāstiprina reģionālā sadarbība, iesaistoties Baltijas valstīm, Ziemeļvalstīm, kā arī Polijai un Vācijai.

Vizītes laikā A,Pabriks tikās arī ar Vācijas Aizsardzības ministrijas parlamentāro valsts sekretāru Kristianu Šmitu. Tikšanās laikā A.Pabriks aicināja Vāciju atbalstīt NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra veidošanu Latvijā, norādot, ka centrs varētu sniegt būtisku ieguldījumu saiknes veidošanā starp Aliansi un sabiedrību. Pārrunājot divpusējās sadarbības jautājumus, K. Šmits informēja, ka Vācija ir nolēmusi nosūtīt uz Baltijas aizsardzības koledžu virsnieku komandanta vietnieka amatā. Amatpersonas apsprieda arī šā gada decembrī gaidāmo Eiropadomes sēdi, kurā pirmo reizi tiks diskutēti aizsardzības jautājumi.

Informāciju sagatavoja:
Sanda Svetoka
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335062
[email protected]

 

Dalies ar ziņu