Skip to main content

Pabriks Latvijas Centrālās padomes 70.gadadienas pasākumu ietvaros tiksies ar atvaļinātu virsleitnantu Jāni Celmiņu

Rīt, 13.augustā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks tiksies ar atvaļinātu Latvijas armijas virsnieku, 97 gadus veco virsleitnantu Jāni Celmiņu, kas darbojās Latvijas Centrālajā padomē (LCP) un palīdzēja organizēt bēgļu laivu braucienus uz Zviedriju.

„Latvijas Centrālajai padomei bija liela nozīme ne tikai neatkarīgas Latvijas idejas saglabāšanā, bet arī dzīvību glābšanā, „laivu akcijas” laikā evakuējot bēgļus uz Zviedriju,” uzsver A.Pabriks. „Ir ļoti būtiski uzzināt pēc iespējas vairāk par padomes darbu un uzklausīt to latviešu liecības, kas ticēja neatkarības ideāliem un riskēja ar dzīvību, lai glābtu tos, ar kuriem okupācijas vara draudēja izrēķināties.”

Šā gada 13.augustā apritēs 70 gadi kopš profesora Konstantīna Čakstes vadībā Rīgā, Pārdaugavā tika dibināta Latvijas Centrālā padome – nelegāla politiska apvienība, kuras misija Otrā pasaules kara laikā bija skaidrot ārvalstu sabiedrībai, ka Latvijai nav pieņemama neviena okupācija.

Viens no LCP darbības panākumiem bija bēgļu laivu satiksmes noorganizēšana starp Kurzemes piekrasti un Gotlandes salu. Par „laivu akciju” dēvētā bēgļu evakuācija notika visā Kurzemes piekrastē, un tās laikā trimdā uz Zviedriju devās ap 5000 latviešu pretestības kustības aktīvistu, viņu vidū arī daudzi inteliģences pārstāvji.

Atzīmējot LCP 70.gadadienu, šā gada augustā notiek vairāki vērienīgi pasākumi. 10. augustā Usmas tautas namā notika LCP dibināšanas 70. gadadienai veltīta konference, kuru rīkoja Latvijas Okupācijas muzejs un Rubeņa bataljona muzejs.

Savukārt 22.augustā Liepājā, Latviešu biedrības nama Kamerzālē par godu Latvijas Centrālās padomes gadadienai notiks informatīvi izglītojošs pasākums ar aizsardzības ministra Arta Pabrika un Liepājas novada domes pārstāvji, kā arī tiks demonstrēta režisores Dzintaras Gekas 2011.gadā uzņemtā dokumentālā filma „Konstantīns”.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu