Skip to main content

Pabriks neatbalsta Zemessardzes pārveidošanu par NVO

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks kategoriski noraida Saeimas deputāta Kārļa Krēsliņa ideju Zemessardzi pārvaidot par nevalstisku organizāciju un iekļaut Iekšlietu ministrijas sastāvā.

„Uzskatu, ka Zemessardzes statusa maiņa faktiski nozīmētu Zemessardzes sagraušanu,” uzsver A. Pabriks. „Zemessardze ir un paliks Nacionālo bruņoto spēku neatņemama sastāvdaļa un viens no valsts aizsardzības balstiem. Šādas idejas fundamentāli iedragā valsts aizsardzības spējas un apdraud Zemessardzes pastāvēšanu.”

Aizsardzības ministrs norāda, ka, mainot statusu, nebūtu iespējams saglabāt Zemessardzes pašreizējo struktūru un profesionālās sagatavotības līmeni, tādejādi būtiski apdraudot NBS rezervju sistēmu, jo Zemessardzei ir nozīmīga loma gan drošības, gan aizsardzības kontekstā. Turklāt, ņemot vērā Latvijas atteikšanos no obligātā militārā dienesta, statusa maiņa sagrautu aizsardzības sistēmas vienīgo tiešo saikni ar sabiedrību.

A. Pabriks uzskata, ka Zemessardzes pašreizējais statuss ir principiāli svarīgs, īstenojot Zemessardzes galveno mērķi – iesaistīt Latvijas pilsoņus valsts aizsardzībā, nodrošinot bruņoto spēku saikni ar sabiedrību, stiprinot sabiedrības apziņu, patriotismu un lepnumu par savu valsti. Zemessardze jau šobrīd ir visveiksmīgākais risinājums Baltijas valstīs, kas sevi jau ir pierādījusi, regulāri sniedzot atbalstu sabiedrībai, piedaloties NATO mācībās un pat starptautiskās operācijās.

Zemessardzes militārās lomas spilgts pierādījums ir ministra atbalstītā inovatīvā iecere deleģēt Zemessardzes vienību Eiropas ātrās reaģēšanas spēku dežūrai 2013. gadā. Tas būs jauns un nozīmīgs solis Zemessardzes militāro spēju apliecinājumam. Vienlaicīgi Zemessardze aktīvi turpina ikdienā snieg atbalstu gan vietējām pašvaldībām, gan iekšlietu sistēmai dažādās situācijās tai skaitā pazudušu personu meklēšanā, ārkārtas situāciju radīto seku novēršanā utt.

Aizsardzības ministrs cer, ka šādas idejas nav guvušas atbalstu nedz nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" frakcijā, nedz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, kas rītdien gatavojas izskatīt šos deputāta K. Krēsliņa priekšlikumus.

Aizsardzības ministrs aicina deputātus diskutēt par to, kādā veidā nodrošināt darba devēju ieinteresētību un pienākumu atbrīvot zemessargus dalībai apmācības vai dienesta veikšanas laikā, kas ļautu vēl būtiskāk stiprināt Zemessardzes spējas iesaistīties gan valsts aizsardzības uzdevumu veikšanā, gan atbalsta sniegšanā dažādiem Latvijas dienestiem un pašvaldībām.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ozoliņa
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67335224
[email protected]

Dalies ar ziņu