Skip to main content

Pabriks: vēl vairāk samazināt aizsardzības budžetu būtu ļoti riskanti

Šodien, 18. jūnijā, 28. Starptautiskajā Globālās drošības seminārā Parīzē aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzstājās ar uzrunu „Ekonomiskā krīze un tās radītie izaicinājumi drošības jomā”, analizējot radīto izaicinājumu globālos, reģionālos un nacionālos aspektus.

„Parasti starptautiskā sadarbība ir atbilde uz liela mēroga draudiem, kam nevaram stāties pretī tikai nacionālā līmenī,” sacīja aizsardzības ministrs. „Mazās valstis vienmēr ir bijušas vairāk orientētas uz sadarbību nekā lielās.”

A. Pabriks atgādināja, ka starptautiskā sadarbība aizsardzības jomā sniedzas tālāk par sarunām un konsultācijām – tā nozīmē kopīgu rīcību un finanšu ieguldījumus. „Pārliecināt sabiedrību par nepieciešamību novirzīt naudu aizsardzībai, ja nav tūlītēju liela mēroga draudu drošībai, ir diezgan sarežģīti,” ministrs atzina. „Ir beidzies aukstā kara periods un ar to saistītie draudi drošībai. Tomēr mums jāapzinās, ka draudi, ar ko saskaramies šodien, ir daudz un komplicēti – to skaitā ekoloģijas un enerģētikas krīzes, reģionālie konflikti, kiberuzbrukumi un citi – pret kuriem mums jābūt gataviem aizstāvēties.”

Ministrs norādīja, ka Eiropa diemžēl ir pārāk atkarīga no ASV aizsardzības potenciāla, ņemot vērā, ka 75% finanšu ieguldījuma NATO ir no ASV budžeta. „Nevaram cerēt, ka ASV šādi ilgi turpinās,” A. Pabriks sacīja. „Un lielākā zaudētāja šajā jomā būs Eiropa.”  

A. Pabriks atgādināja, ka Latvijā šobrīd ir viens no mazākajiem aizsardzības budžetiem valsts vēsturē, un tikai piecas no NATO dalībvalstīm šobrīd novirza aizsardzības budžetam 2% no IKP. „Pastāv risks, ka ar laiku par normu tiks uzskatīts daudz mazāks aizsardzības budžets, tādējādi vājinot mūsu stratēģisko lomu pasaulē,” viņš piebilda.

„Risinājums samazināta finansējuma apstākļos ir padziļināta reģionālā sadarbība, kas pakāpeniski pāraugtu reģionālā integrācijā,”
uzsvēra A. Pabriks. „Krīzes laiks mums ir devis labu mācību – vairāk, kā nekad iepriekš mēs esam sapratuši sadarbības nozīmi, jo ierobežota aizsardzības budžeta apstākļos mēs varēsim sasniegt izvirzītos mērķus aizsardzības jomā, tikai apvienojot resursus,” sacīja aizsardzības ministrs, norādot, ka arī reģionālā sadarbība nevarēs pilnvērtīgi pastāvēt, ja nebūs pietiekams aizsardzības budžets nacionālajā līmenī.

No 16. līdz 18. jūnijam aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalās 28. Starptautiskajā Globālās drošības seminārā Parīzē, kur tiek pārrunāti globālās drošības izaicinājumi šajā dekādē. Seminārā diskutē par kiberdrošību, drošības izaicinājumiem Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, kā arī par politisko situāciju Balkānos un Melnās jūras reģionā.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 67335224
[email protected]

 

 

Dalies ar ziņu