Skip to main content

Pašvaldību vadītāji atzinīgi vērtē finanšu izlīdzināšanas modeļa mērķi attīstīt uzņēmējdarbību

FOTO no vizītes

Trešdien, 8. aprīlī, turpinot diskusijas ar pašvaldību vadītājiem par jauno finanšu izlīdzināšanas (PFI) modeli, finanšu ministrs Jānis Reirs reģionālajā vizītē Ventspilī tikās ar Ventspils pilsētas un novada domes priekšsēdētājiem, kā arī Talsu novada domes priekšsēdētāju.

“Jaunais pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modelis ir orientēts uz līdzsvarotu resursu pieejamību pašvaldībām, lai tās spētu nodrošināt savas pamatfunkcijas. Tomēr ne mazāk būtisks jaunā modeļa mērķis ir veicināt pašvaldību ieinteresētību attīstīt saimniecisko darbību savā teritorijā un sekmēt ekonomikas izaugsmi, jo nodokļu ieņēmumu pieaugums visām pašvaldībām dos arī izlīdzināto ieņēmumu pieaugumu. Esmu gandarīts, ka šodien pašvaldību vadītāji ar mani šajā jautājumā bija vienisprātis,” norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.

PFI modelis izstrādāts finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, sadarbojoties un ieklausoties pašvaldību vadītāju ieteikumos ministra izveidotajā Konsultatīvajā padomē par pašvaldību finanšu jautājumiem, kā arī vizītēs, tiekoties ar pašvaldību vadītājiem un darbiniekiem.

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs par jauno modeli saka: „Finanšu ministrija ir godprātīgi un īsā laikā izstrādājusi finanšu izlīdzināšanas modeli, kas jau sen bija jāizdara Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Jau pirms četriem gadiem piedāvāju šo jautājumu nodot Finanšu ministrijas pārziņā. Modelis, protams, nekad nebūs ideāls, bet, uzklausot Finanšu ministrijas argumentus un izvērtējot piedāvāto modeli, var secināt, ka piedāvājums ir korekts un būtu jāvirzās uz priekšu tā ieviešanā.”

Jaunais modelis ir vienkāršs un caurskatāms. Tas ļaus pašvaldībām ilgtermiņā vienkāršāk plānots savas finanses. Tāpat jaunais modelis izmainīs valsts budžeta dotācijas sadales principus – sadalīs to proporcionāli starp pašvaldībām, tuvinot tās pašvaldībai ar vislielākajiem ieņēmumiem uz vienu nosacīto iedzīvotāju. PFI sistēmas ieviešanas gadā tiks arī nodrošināts, ka nevienai pašvaldībai izlīdzinātie ieņēmumi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nesamazinās. Vienlaikus tiek būtiski vienkāršota modeļa aprēķina formula. Tajā saglabāti arī labākie jau esošās sistēmas principi.

Tāpat vizītes laikā ministrs apmeklēja komunālos transportlīdzekļu ražošanas uzņēmumu SIA “Bucher Municipal”, Ventspils Augsto tehnoloģiju parku un Valsts ieņēmumu dienesta Ventspils klientu apkalpošanas centru.

Jau ziņots, ka 13. martā ministrs apmeklēja Madonu, savukārt 19. martā Jēkabpili, 25. martā Dobeli un 26. martā Cēsis, kur apkārtējo reģionu pašvaldību vadītāji atzinīgi novērtēja jauno modeli. Tas jau izpelnījies arī Latvijas Lielo pilsētu asociācijas atzinību.

Finanšu ministrs Jānis Reirs jauno modeli ir pārrunājis arī ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu, kurš novērtēja ministrijas līdzšinējo veikumu PFI likumprojekta izstrādāšanā un sadarbību ar pašvaldībām. Tāpat Valsts prezidents uzsvēra, ka jauno modeli nepieciešams apstiprināt pēc iespējas ātrāk, lai to varētu pielietot jau no 2016. gada. Tam piekrīt arī pašvaldību vadītāji.

Informāciju sagatavoja:
Maija Straupmane
Komunikācijas departamenta direktora vietniece
Tālr. (+371) 67083938
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu