Skip to main content

Patērētāju pirktspēju ierobežo pārtikas un enerģijas cenas

2010. gada decembrī, salīdzinot ar novembri, mazumtirdzniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem samazinājās par 1,4%. Pārtikas preču apgrozījums sarucis par 1,9%, savukārt nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājies par 1,2%.

Kā ierasts gada izskaņā bija novērojams sezonāls iepirkšanās bums un tika sasniegts lielākais mazumtirdzniecības apgrozījums visa gada garumā (sezonāli neizlīdzinātie dati liecina, ka mazumtirdzniecības apgrozījums decembrī, salīdzinot ar novembri, pieauga par 19,2%), tomēr sezonāli izlīdzinātie dati uzrāda situāciju bez šīs ietekmes, jeb vienmērīgi sadalot to uz visu gadu. Mazumtirdzniecības apjomu samazinājums decembrī saistāms ar pasaules cenu ietekmē kāpjošajām pārtikas un enerģijas cenām, kas ierobežo patērētāju pirktspēju un negatīvi ietekmē mazumtirdzniecības apgrozījuma apjomus.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, 2010. gada decembrī mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 8,1%. Pārtikas preču tirdzniecības apjomi pieauga par 1%, bet nepārtikas precēm – par 11,9%, tai skaitā auto degvielas tirdzniecība – par 2%. Raksturojot gadu kopumā, līdzīgi kā arī visās tautsaimniecības nozarēs, 2010. gadu var uzskatīt par pirmo izaugsmes gadu – uzrādot diezgan veselīgus atkopšanās tempus attiecībā pret zemāko krīzes punktu, kas bija 2009. gada beigās. Kaut arī mazumtirdzniecības samazinājuma apjomi 2009. gadā bija daudz lielāki, nekā to pieaugums 2010. gadā, esošie atkopšanās tempi vieš optimismu par pakāpenisku izaugsmi nākotnē.
 

Informāciju sagatavoja:
LR Finanšu ministrija

Dalies ar ziņu