Skip to main content

Pēc eiro ieviešanas lauksaimniekiem zudīs valūtas riska izmaksas un konvertācijas izdevumi

Pirmdien, 3. decembrī, notika Finanšu ministrijas (FM) organizēta tikšanās ar lielāko lauksaimniecības organizāciju – Zemnieku saeimas, Latvijas Zemnieku federācijas, Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomes – pārstāvjiem par eiro ieviešanas ekonomiskajiem aspektiem. Tikšanās laikā FM, Latvijas Bankas, Zemkopības ministrijas un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes eksperti informēja par aktualitātēm eiro ieviešanā lauksaimniecības nozarē un Latvijas tautsaimniecībā kopumā. Savā redzējumā par eiro ieviešanas ieguvumiem un problēmām lauksaimniecības nozarē dalījās arī bioloģiskās lauku saimniecības īpašnieks Raimonds Krūmiņš, noslēgumā rezumējot, ka eiro ir gaidīts arī šajā tautsaimniecības nozarē.

Tikšanās laikā dalībnieki atzina, ka lauksaimnieki līdz ar eiro ieviešanu uzreiz izjutīs tiešos ieguvumus – finanšu līdzekļus, kas šobrīd tiek tērēti konvertācijas dēļ. Šobrīd gan Eiropas Savienības piešķirtie tiešmaksājumi Latvijai, gan konkrēta samaksa par produkcijas piegādi tiek veikta eiro valūtā, līdz ar to, mainot eiro uz latiem, nepārtraukti tiek zaudētas šķietami nelielas naudas summas. Lauksaimnieki ir aprēķinājuši, ka kopumā ik gadu no 30 – 40 tūkstošus latu liela apgrozījuma, tiek zaudēts ap 700 latiem tieši valūtas konvertācijas izmaksu dēļ, līdz ar to eiro ieviešana sniegtu būtisku finansiālo ieguvumu.

Ieviešot eiro, būs arī vairāki netiešie ieguvumi, kas galvenokārt saistīti ar valsts kopējo ekonomisko attīstību, kā rezultātā ieguvēji būs visi Latvijas iedzīvotāji. Viens no makroekonomikas līmeņa ieguvumiem būs valsts kredītreitinga paaugstināšanās, līdz ar to būs iespējams izdevīgāk aizņemties naudu, kas ir nepieciešama starptautiskā aizdevuma atmaksai. Pēc Latvijas Bankas aprēķiniem ietaupījums varētu būt ap 900 miljoniem eiro, ko varēs izmantot sociālajiem maksājumiem, izglītībai un citām sabiedriski nozīmīgām jomām, tādējādi atslogojot valsts budžeta izdevumus. Šis ieguvums atstās pozitīvu iespaidu arī uz lauksaimniekiem, tāpat kā sagaidāmā ražošanas attīstība ārvalstu investīciju pieauguma iespaidā, kas tiek prognozēts vismaz 5% apmērā.

FM, Zemkopības ministrijas un Latvijas Bankas eksperti zemnieku organizācijas informēja arī par Latvijas spēju izpildīt Māstrihtas kritērijus un eiro ieviešanas praktiskajiem aspektiem, kā arī uzklausīja lauksaimniecības nozaru pārstāvju ieteikumus par eiro komunikāciju.

Prezentācijas no semināra, kā arī aktuālā informācija par eiro ieviešanu Latvijā pieejama mājaslapā.

Informācijas sagatavotājs:
Sanita Kacuba
Komunikācijas nodaļas Eiro komunikācijas projekta vadītājas asisntente
Tālr.: 67095502
[email protected]

 

Dalies ar ziņu