Skip to main content

Plānots palielināt vecāku nākotnes pensijas

No nākamā gada plānots dubultot obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu summu gan par vecākiem, kuri kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņem bērna kopšanas pabalstu, gan par vecākiem, kuri kopj bērnu līdz gada vecumam un saņem vecāku pabalstu.

Iepriekšminētajiem cilvēkiem no nākamā gada palielināsies sociālās apdrošināšanas iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu un invaliditātes apdrošināšanai. Tas nozīmē, ka palielināsies arī vecāku nākotnes pensijas kapitāls par laiku, kad kopts bērns.

Paredzēts, ka turpmāk pensiju apdrošināšanai veiks iemaksas 20 % apmērā no 100 latiem mēnesī. Nākamgad palielinātās sociālās iemaksas paredzēts veikt par 12 300 cilvēkiem mēnesī. Pašreiz iemaksas veic no 50 latiem mēnesī.

Tāpat no 2014. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 30. jūnijam iemaksas pensiju apdrošināšanai no 50 latiem plānots veikt par cilvēkiem, kuri veic algotos pagaidu sabiedriskos darbus. Paredzēts, ka laikā no 2014. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 30. jūnijam algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos būs iesaistīti 3676 cilvēki.

Vecuma pensijas apmērs ir atkarīgs no cilvēka uzkrātā pensijas kapitāla, ko veido veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, un pensionēšanās vecuma. Tādējādi, jo lielāks ir pensijas kapitāls, jo lielāka būs vecuma pensija. Palielinot veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, palielināsies vecāku pensijas kapitāls.

Iepriekšminēto paredz ceturtdien, 8. novembrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta Noteikumos par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no valsts pamatbudžeta un valsts sociālās apdrošināšanas speciālajiem budžetiem. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties LM mājas lapā sadaļā Aktuāli – Tiesību aktu projekti.

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67021581, 29538825
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu