Skip to main content

Prezidents aicina Dombrovski veidot nākamo valdību

Šodien, 19. oktobrī, Valsts prezidents Andris Bērziņš iepriekš plānotajā sarunā ar Reformu un tiesiskuma koalīcijas pārstāvjiem – Valdi Dombrovski, Valdi Zatleru un Raivi Dzintaru – saņēma apliecinājumu, ka topošās koalīcijas modelis (50+6) šobrīd tiek saglabāts sākotnējā piedāvājumā un ka tā paplašināšana, iesaistot bezpartejisko, no ZZS saraksta ievēlēto deputātu Jāni Dūklavu kā zemkopības ministra amata kandidātu, nav iespējama ZRP celto iebildumu dēļ. Uzklausot ZRP atšķirīgo pozīciju, Valsts prezidents uzsvēra, ka topošās valdības stabilitātes vārdā būtu vēlama iespējami plašāka koalīcija.

Tādēļ sarunas gaitā A. Bērziņš izteica priekšlikumu V. Dombrovskim veidot tādu Ministru kabineta sastāvu, kurā pēc premjera kandidāta individuālas izvēles darbam valdībā tiktu pieaicināti visu Saeimā ievēlēto politisko spēku pārstāvji. Valsts prezidents uzsvēra, ka iepriekš notikušajās sarunās visu politisko spēku pārstāvji apstiprinājuši savu piekrišanu strādāt V. Dombrovska vadītā valdībā. Arī vakar un šodien Rīgas pilī notikušo sarunu gaitā gan SC, gan ZZS pārstāvji šādam modelim ir piekrituši.

V. Dombrovskis un R. Dzintars apliecināja gatavību nekavējoši izvērtēt Valsts prezidenta priekšlikumu. Lai sarunas dalībnieki varētu savstarpēji pārrunāt izteikto ierosinājumu un nonākt pie kopīga viedokļa, Valsts prezidents uz laiku atstāja sarunas telpu. Pēc viedokļu apmaiņas triju koalīciju veidojošo politisko spēku pārstāvji starpā vienota pozīcija netika panākta, paliekot pie sākotnējā trīs partiju piedāvājuma, vienlaikus apliecinot visu trīs politisko spēku atbildību par jaunveidojamo koalīciju 50+6 formātā un par visiem šobrīd nominētajiem ministru amata kandidātiem. Šādu pozīciju šodien notikušās sarunas laikā apstiprināja arī partijas „Vienotība” priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Pēc Valsts prezidenta ierosinājuma katras partijas izvirzītais ministra amata kandidāts sarunā ar V. Dombrovski, V. Zatleru un R. Dzintaru tika vērtēts individuāli, prasot atbildības apliecinājumu no katras partijas pārstāvja. Valsts prezidents izteica arī savu viedokli un šaubas par atsevišķu kandidātu piemērotību un atbilstību amatam.

Ņemot vērā to, ka sākotnēji pieteiktais koalīcijas modelis (ZRP un SC) cieta neveiksmi, ka atsevišķu partiju iezīmētās „sarkanās līnijas” ir kļuvušas par nepārvaramu šķērsli valstiskai pieejai nozīmīgu jautājumu risināšanā, kā arī, novērtējot vakar un šodien notikušās sarunas ar Saeimā ievēlēto politisko spēku vadītājiem, Valsts prezidents uzskata, ka ilgāka vilcināšanās valdības veidošanā var radīt nopietnu apdraudējumu darbam pie nākamā gada valsts budžeta un citu nozīmīgu lēmumu pieņemšanas. Līdz ar to šī brīža koalīcijas modelis ir vienīgais, kas pašlaik dod reālu iespēju izveidot valdību. Tai pašā laikā šāds lēmums neliedz partijām rīkoties, lai piedāvāto modeli uzlabotu.

„Pirmais nopietnais pārbaudījums iespējamās koalīcijas darboties spējai būs balsojums par valsts budžetu 2012. gadam, kas nedrīkst kļūt par eksperimentu ar valsti un apdraudēt valsts starptautiskās saistības,” uzskata A. Bērziņš.

„Tā kā visas trīs Reformu un tiesiskuma koalīciju pārstāvošās puses ir apliecinājušas pilnu atbildību par topošo valdību, koalīcijas sastāvu un arī par sešiem ZRP atstājušajiem deputātiem, esmu pieņēmis lēmumu aicināt Valdi Dombrovski sastādīt Ministru kabinetu,” atzīst Valsts prezidents, vienlaikus uzsverot, ka balsojums par valdības sastāvu Saeimā ir iespējams tikai tad, kad atbildīgās institūcijas būs sniegušas savus atzinumus par ministru amatu kandidātiem un Valsts prezidentam savlaicīgi būs iesniegts MK Deklarācijas projekts.

Valsts prezidents joprojām ir pārliecināts, ka valsts ilgtspējīgas attīstības interešu vārdā ir jāveido pēc iespējas plaša koalīcija, nodrošinot visu Saeimā ievēlēto politisko spēku atbildību par valstī notiekošo.

Informāciju sagatavoja:
Valsts prezidenta kanceleja

Dalies ar ziņu