Skip to main content

Rakstīsim nākotni šodien!

Atis Lejiņš

1989. gadā Austrumeiropas eksperts no Zviedrijas – Rihards Švarcs izvirzīja apzīmējumu „Austrumeiropas sindroms”, kad brīdināja, ka, neņemot vērā visu lielo sajūsmu par Berlīnes mūra krišanu un atbrīvošanās kustībām Padomju impērijā, nav nevienas garantijas, ka ilgtermiņā viss neatgriezīsies pa vecam. Problēmas būtība, Švarcs uzsvēra, ir tā, ka austrumos cilvēkiem ir izveidojusies citā mentalitāte nekā rietumos. Un to mēs ļoti labi šobrīd redzam, piemēram, Krievijā un Baltkrievijā.

Sindroma loģika paredz, ka vēsture atkārtojas cikliski. Tas ir, pēc īsa brīvības un demokrātijas uzplaukuma sekos kārtējais nebrīves posms, valstis atgriezīsies pie vairāk vai mazāk autoritārām pārvaldīšanas formām, jo citādi vienkārši neprot. Citiem vārdiem – brīvība nes pārāk lielu pārbaudījumu tautām… Un te pat nav runa par tikai komunisma pēdām.

Vai arī Latviju ir skāris šis Austrumeiropas sindroms? Kāpēc ir tā, ka mūžīgi krītam atpakaļ bedrē, knapi no tās izrāpušies… Kaut vai ar to pašu AirBaltic – tikko neitralizēts Fliks, jau gandrīz izdevies pavisam atbrīvoties no Šķēles ēnas, un pēkšņi atkal esam pārsteigti jaunu, nez no kurienes radušos negāciju priekšā, atkal jāskrien glābt! Var jau taisnoties, ka tas atkal Šķēles pirksts, kurš vēl senāk paspējis ieriebt, kad juta, ka zaudē pamatu zem kājām, taču vai tiešām tikai viens cilvēks tā visur pie vainas var būt?

Bet varbūt tā ir mūsu visu mentalitātes vaina, un visādi šķēles-fliki-oligarhi ir tikai sekas? Kāpēc AirBaltic bija jāpērk lidmašīnas, ja blakus vēl nebija stratēģisko investoru? Vai nevarēja to vispār atlikt? Vispirms atrisinot pārējās problēmas, potenciāli investori nāktu.

Novēlu šinī laikā valdībai saņemties un izravēt visus tos kaitniekus, kas rūpējas, lai krītam atpakaļ bedrē. Galu galā, AirBaltic tomēr ir starp Baltijas valstīm vienīgā tāda kompānija, kas vēl nav kritusi, un tai ir milzu potenciāls. Lai tad nākamā gada Lāčplēša dienā varam atskatīties un ar lepnumu atcerēties, ka tieši šajās dienās starp 11. un 18. novembri esam devuši pretsparu Austrumeiropas sindromam, apturējuši vāveres riteni!

Lai dzīvo Latvija!

Dalies ar ziņu