Skip to main content

Reirs: aizvadītajā sesijā būtiskākais − likums, kas noteiks eiro ieviešanas kārtību

„Būtiskākais no Saeimā pieņemtajiem likumiem, ko virzīja Budžeta komisija, ir likums, kas noteiks kārtību, kādā Latvija no nacionālās valūtas lata pāries uz Eiropas Savienības vienoto valūtu eiro,” atskatoties uz paveikto ziemas sesijā, akcentē Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

Lai Latvija būtu sagatavojusies eiro ieviešanai, šī gada janvāra beigās apstiprinātā eiro ieviešanas kārtība paredz vairākus posmus. Paredzēts, ka līdz ar eiro ieviešanu divas nedēļas apgrozībā vienlaicīgi būs gan lati, gan eiro. Šajā laikā maksāt varēs ar latiem, bet atlikums tiks izdots jau eiro, un tas būs viens no veidiem, kā notiks naudas maiņa.

Bezskaidras naudas norēķinos summas latos automātiski tiks konvertētas uz eiro. Savukārt, lai eiro ieviešana neietekmētu finanšu instrumentu nepārtrauktību, atsauces uz latiem tiks uzskatītas par atsaucēm uz eiro. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem nebūs jāiet uz banku un jāpārslēdz iepriekš noslēgtie līgumu.

Būtiski, ka latus pret eiro Latvijas Bankā varēs samainīt neierobežoti ilgi. Vietās, kur Latvijā vairs nav banku filiāļu, iedzīvotāji latu naudu trīs mēnešu laikā varēs mainīt Latvijas Pasta nodaļās. Komercbankās latus pret eiro mainīs sešus mēnešus, sākot ar eiro ieviešanas dienu.

Lai līdz 2014. gada 1. janvārim, kad Latvijā plānota pāreja uz eiro, komersantiem būtu iespēja pielāgoties jaunajai situācijai un pārveidot kases aparātus un kases sistēmu darbam ar eiro, trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas cenas, kā arī summas čekos, kvītīs un pavadzīmēs tiks norādītas gan latos, gan eiro.

Kā vēl vienu būtisku šajā sesijā pieņemto likumu Budžeta komisijas priekšsēdētājs akcentē Fiskālās disciplīnas likumu, kas ilgtermiņā nodrošinās stingru valsts fiskālo disciplīnu. „Turpmāk budžeta sastādīšanā būs jāievēro pretcikliskums, un tas nozīmē, ka ekonomikas cikla augšupejas fāzē būs jāīsteno ierobežojoša, bet ekonomikas cikla lejupslīdes fāzē – ekonomikas attīstību stimulējoša fiskālā politika,” informē J. Reirs.

Likumā noteikti fiskālās politikas principi un nosacījumi, lai nodrošinātu sabalansētu budžetu, sekmētu ilgtspējīgu valsts attīstību un makroekonomisko stabilitāti un samazinātu ārējo faktoru negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību.

„Pavasara sesijā Budžeta komisija turpinās strādāt ar iesāktajiem likumprojektiem, bet nozīmīgs darbs būs jāveic, grozot likumus, kas saistīti ar banku uzraudzību. Būs jāievieš vairākas regulas, jo plānots, ka banku uzraudzību pārņems Eiropas Centrālā Banka,” uzsver Budžeta komisijas priekšsēdētājs.

Video 

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Preses dienests

Dalies ar ziņu