Skip to main content

Reirs Lietuvas finanšu ministram: Ukrainas spriedzes laikā Latvijas ekonomikas stabilitāti garantē dalība eirozonā

FOTO no tikšanās

„Laikā, kad pret Ukrainu tiek vērsta Krievijas agresija un pastāv starptautiskā spriedze, mūsu valsts ekonomikas un monetāro stabilitāti garantē dalība eirozonā,” uzsvēra Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs, piektdien, 9. maijā, tiekoties ar Lietuvas Republikas finanšu ministru Rimantu Šadžu (Rimantas Šadžius).

J.Reirs sarunā ar ministru uzsvēra: „Pirms Latvijas dalības eirozonā pat vismazākie iekšpolitiskie vai ārpolitiskie satricinājumi un pat baumas sabiedrībā, noveda pie ažiotāžas par iespējamu lata devalvāciju. Tā sabiedrībā ik reizi izraisīja nedrošību par nākotni un bažas par lata stabilitāti.”

„Pašreiz Eiropa un pasaule piedzīvo lielāko starptautisko saspīlējumu kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, taču sabiedrībā ažiotāžas un diskusijas par eiro stabilitāti nav. Iemesls ir Latvijas dalība eirozonā, kas ir liela un stabila monetārā sistēma un garantē mūsu valsts ekonomisko un politisko stabilitāti pat starptautiski sarežģītos apstākļos. Negribas pat iztēloties to nedrošības līmeni un zaudējumus mājsaimniecībām un uzņēmējiem, kas šādos apstākļos varētu rasties no kārtējām baumām par lata devalvāciju,” uzsvēra J.Reirs.

Pārrunājot Latvijas pieredzi eiro ieviešanā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs akcentēja, ka visi likumi, kas saistīti ar mūsu valsts pievienošanos eirozonai, tika parlamentā pieņemti laicīgi. Tas ļāva veikt plašas diskusijas gan parlamentā, gan sabiedrībā kopumā, tādējādi kliedējot bažas un mītus par šo valstij nozīmīgo soli.

„Ieviešot eiro, esam mācījušies no visām jaunākajām eirozonas dalībvalstīm, radot gan savlaicīgu cenu monitoringu, gan slēdzot vienošanās ar uzņēmējiem par godīgu eiro ieviešanu, gan izvēloties saprātīgu vienlaicīgu divu valūtu aprites periodu un nodrošinot reģionālo pieejamību latu nomaiņai pret eiro,” pieredzē ar Lietuvas finanšu ministru dalījās J.Reirs.

J.Reirs sarunā uzsvēra, ka Latvijas pieredze pārejā no lata uz eiro kopumā ir vērtējama kā veiksmīga. Valūtas maiņa Latvijas Pasta nodaļās un banku filiālēs noritēja mierīgi, bez garām rindām un ažiotāžas, vienlaicīgajā divu valūtu aprites laikā sabiedrība pret šo komplicēto procesu izturējās ar izpratni un cenu monitorings Latvijā apliecina, ka vairāk nekā 90 procentiem preču un pakalpojumu cenas kopš eiro ieviešanas 2014. gada 1.janvārī nav augušas.

J.Reirs Lietuvas finanšu ministram apliecināja Latvijas atbalstu Lietuvai ceļā uz dalību eirozonā, uzsverot šī soļa ģeopolitisko nozīmi reģiona ekonomiskajā un politiskajā drošībā.

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Preses dienests

Dalies ar ziņu