Skip to main content

Rīgas ostā nedrīkst glabāt “atombumbu”

Ir jāpārskata lēmumi par paaugstinātās bīstamības minerālmēslu termināli Riga Fertilizer Terminal Rīgas ostā, jo nav ņemti vērā visi draudi, ko iespējamā sprādzienbīstamu vielu pārkraušana var radīt Rīgas iedzīvotājiem, uzskata partijas VIENOTĪBA Rīgas domes deputāti.

Deputāti pieprasa nākamajā Pilsētas attīstības komitejas sēdē sniegt paskaidrojumu par objektam izsniegto būvniecības atļauju, jo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informējusi, ka Riga Fertilizer Terminal izsniegtā būvatļauja neatbilst ietekmes uz vidi novērtējumam.

VIENOTĪBAS deputāti uzskata, ka līdz šim sniegtā informācija par termināla plāniem, pārkrauto kravu saturu un apjomu ir bijusi nepietiekama. Nevar izslēgt, ka iepriekš deputāti ir maldināti par projekta patieso bīstamības pakāpi un riskiem, kādi var rasties, transportējot un uzglabājot bīstamus minerālmēslus. Potenciālais apdraudējums ir daudz lielāks, nekā sākotnēji ziņots.

ASV Teksasas pavalstī 17.aprīlī notikušais sprādziens minerālmēslu rūpnīcā no jauna ir aktualizējis jautājumu par projekta drošību un šāda objekta atrašanos pilsētas teritorijā.

VARAM atgādina, ka patlaban terminālam ir izsniegta B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja, kas neatļauj veikt sprādzienbīstamā amonija nitrāta pārkraušanu un uzglabāšanu. Ppirms darbības uzsākšanas visa kompleksa drošības pārskatu izvērtēs Drošības policija.

“Termināls atradīsies tikai piecus kilometrus no Vecrīgas. Tā tranzīta ceļš iet pa Šķirotavas dzelzceļa līniju, izbraucot caur vairākiem Rīgas dzīvojamiem rajoniem. Teksasas traģēdija, kuras iemesli joprojām nav noskaidroti, parādīja, ka sprādziena draudi ir ļoti reāli, un tie var radīt liela mēroga katastrofu. Rīgai nevajag riskēt un eksperimentēt ar rīdzinieku veselību un dzīvībām. Tā vietā ir jādomā stratēģiski – Rīgas brīvostai svarīgāk ir piesaistīt uzņēmējus, kuri ražo produktus ar augstu pievienoto vērtību, nevis tikai jākāpina lētu un bieži arī bīstamu kravu pārkraušana”, uzskata Sarmīte Ēlerte, partijas VIENOTĪBA Rīgas saraksta līdere.

Pret Terminālu, kas paredzēts amonija nitrāta pārkraušanai, ir asi iestājusies Mežaparka Attīstības biedrība, kas vērsusies tiesā, apstrīdot projektam izsniegto būvatļauju. Iedzīvotāji uzskata, ka par terminālu netiek sniegta pilnīga informācija. Biedrība arī uzsver, ka izstrādājot Riga Fertilizer Terminal civilās aizsardzības plānu, vienīgie potenciālie draudi, kas tika skatīti, saistās ar termināla teritoriju, savukārt draudi, kas saistās ar amonija nitrāta pārvadājumiem pa dzelzceļu caur Latviju un Rīgu, nav ņemti vērā.

Amonija nitrāts, kuru izmanto minerālmēslu ražošanā, ir sprādzienbīstama viela, kura ir izraisījusi daudzas industriālās katastrofas. 200 tonnu šīs vielas sprādziens Francijas pilsētas Tulūzā prasīja 31 cilvēka dzīvību. 2004. gadā Ziemeļkorejā uzsprāga vilciena sastāvs, nogalinot 162 cilvēkus. 2013. gada aprīlī Teksasas rūpnīcā bija 270 tonnu amonija nitrāta. Ugunsgrēkam sekojošais sprādziens izpostīja pilsētu, bojā gāja 13 cilvēki. Rīgas terminālā varēs tikt uzglabāti desmitiem tūkstoši tonnu minerālmēslu. Šāda apjoma amonija nitrāta sprādziens būtu līdzvērtīgs Hirosimas atomsprādzienam.

“Rīgas ostā nedrīkst glabāt atombumbu!” uzskata Vienotības deputāti.

Papildus informācija:
Olafs Pulks, mob. 29450254

VIENOTĪBAS Rīgas domes deputātu frakcija
Tālr.: 67105864

Dalies ar ziņu