Skip to main content

Rinkēvičs aicina ar likumu noteikt konkrētu aizsardzības budžeta pieauguma grafiku

16. jūnijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atkārtoti aicina ar likumu noteikt konkrētu valsts aizsardzības budžeta palielinājuma grafiku, sasniedzot līdz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP). „Mēs nedrīkstam un nevaram sagaidīt, ka sabiedrotie ieguldīs mūsu drošībā, ja paši neesam gatavi to darīt”, uzsver ārlietu ministrs E. Rinkēvičs.

E. Rinkēvičs vēstulē Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājam Jānim Reiram norāda, ka „šobrīd ir vēl svarīgāk nekā jebkad iepriekš ar likuma spēku palielināt aizsardzības budžetu līdz 2% no IKP. Gatavojoties NATO Velsas samitam un cenšoties panākt lēmumu par kolektīvās aizsardzības garantiju stiprināšanu ar pastāvīgu sabiedroto klātbūtni Baltijas valstīs, Latvijai ir kritiski svarīgi parādīt savu nodomu patiesumu un pieņemt konkrētu plānu budžeta palielināšanai.” Ministrs E. Rinkēvičs aicina skaidri apzināties, ka „pēdējo mēnešu laikā esam pieredzējuši jaunas drošības situācijas rašanos, kuru ir izraisījusi mūsu kaimiņvalsts agresīvā rīcība un centieni pārzīmēt robežas Eiropā”.

Ārlietu ministrs atgādina, ka jāpilda jau 2008. un 2012. gadā Saeimā pieņemtajās Valsts aizsardzības koncepcijās paustā apņemšanās par aizsardzības budžetu 2% apmērā no IKP. Līdz ar to ir nepieciešams ar likuma spēku noteikt skaidru un konkrētu aizsardzības budžeta palielinājuma grafiku.

Minētais finansējuma palielināšanas plāns paredz pakāpenisku aizsardzības finansējuma palielinājumu. Proti, – 2015. gadā valsts aizsardzībai paredzētais finansējums būtu ne mazāks kā 1,1% no IKP, 2016. gadā – ne mazāks kā 1,2% no IKP, 2017. gadā – ne mazāks kā 1,4% no IKP, 2018. gadā – ne mazāk kā 1,6% no IKP, 2019. gadā – ne mazāk kā 1,8% no IKP un 2020. gadā – 2% no IKP.

12. jūnijā Saeimā pirmajā lasījumā tika pieņemts likumprojekts „Valsts aizsardzības finansēšanas likums”, kurā noteikta pakāpeniska virzība uz finansējumu aizsardzībai 2% no IKP apmērā, taču nav iestrādāts minētais konkrētais finansējuma plāns. 19. jūnijā Saeima plāno skatīt šo likumprojektu otrajā, galīgajā lasījumā.

Papildus informācija:
Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: +371 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu