Skip to main content

Rinkēvičs: neskatoties uz bēgļu krīzi Eiropā, Eiropas Savienībai ir jāsaglabā uzmanība Ukrainai

Kijevā 27. oktobrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Ukrainas ārlietu ministru Pāvelu Kļimkinu, lai pārrunātu valstu divpusējās attiecības, drošības situāciju Ukrainā, kā arī Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas attiecības, īpaši Ukrainas reformu procesu gaitu.

Tikšanās laikā ārlietu ministrs apliecināja, ka Latvija vienmēr ir iestājusies par Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti, un šāda Latvijas nostāja būs nemainīga arī turpmāk.

„Arī turpmāk uzturēsim Krimas neatzīšanas politiku,” uzsvēra E. Rinkēvičs.

Sarunā tika skarta drošības situācija Ukrainas austrumos un pasaulē. E. Rinkēvičs akcentēja, ka piesardzīgi optimistiski vērtē Normandijas samita rezultātus un relatīvo pamieru Ukrainas austrumos, jo situācija turpina būt nestabila.

„Par spīti notikumiem Sīrijā un bēgļu krīzei Eiropā, ES ir jāsaglabā pievērstā uzmanība Ukrainai. Ir nepieciešams izdarīt visu, lai panāktu ilgtspējīgu mieru un stabilizētu situāciju Ukrainā, tādēļ Latvija turpinās uzturēt jautājumu ES dienaskārtībā, līdz tas pilnībā tiks atrisināts,” sacīja ārlietu ministrs.

Ministrs pauda pārliecību, ka galvenais miera un stabilitātes princips Eiroatlantiskajā telpā ir katras valsts tiesības izvēlēties savu ārpolitisko darbības virzienu. Krievijas vēršanās pret Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, kā arī tās agresīvā politika pret Rietumiem, ir mainījusi drošības vidi Eiropā. Šāda Krievijas rīcība ir kļuvusi par galveno faktoru, kas Eiroatlantiskajā telpā liek pārskatīt Eiropas drošības politiku.

Tāpat E. Rinkēvičs pauda atbalstu Ukrainas integrācijas ceļam Eiropas Savienībā un vērsa uzmanību, ka Austrumu partnerība ir nozīmīgs instruments Ukrainas ciešākai integrācijai ES.

„Šobrīd ļoti svarīgi sekmīgi ieviest Rīgas samita lēmumus, uzmanību pievēršot Asociācijas līguma ieviešanai, tādēļ aicinu Ukrainu arī turpmāk pievērst lielu uzmanību nepieciešamo reformu īstenošanai, tostarp panākot likumdošanas iniciatīvu ieviešanu praksē,” pauda ministrs.

Runājot par divpusējām attiecībām, ministrs uzsvēra, ka Latvija ir ieinteresēta divpusējās ekonomiskās sadarbības stiprināšanai ar Ukrainu, kas tradicionāli ir bijis nozīmīgs Latvijas partneris.

„Latvija ir gandarīta par konstruktīvām un aktīvām divpusējām attiecībām ar Ukrainu. Vēlamies stiprināt ekonomisko sadarbību, kā arī sadarbību izglītības jomā. Pastāv plašs jomu spektrs, kuros Latvijas un Ukrainas uzņēmēji varētu attīstīt ciešāku sadarbību, piemēram, farmācija, pārtikas rūpniecība, mašīnbūve, kā arī transports un loģistika un elektronisko sakaru joma,” akcentēja E. Rinkēvičs.

E. Rinkēvičs arī apsveica Ukrainu ar ievēlēšanu ANO Drošības Padomē kā nepastāvīgo locekli.

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu