Skip to main content

Rinkēvičs, tiekoties ar ASV kongresmeņu padomnieku delegāciju, pārrunā iespējas attīstīt ciešāku sadarbību

9. novembrī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar ASV kongresmeņu padomnieku delegāciju, kas Latvijā uzturējās reģionālās vizītes ietvaros.

Tikšanās laikā E. Rinkēvičs augstu novērtēja ASV vadošo lomu NATO kolektīvās aizsardzības stiprināšanas pasākumos un ASV sniegto atbalstu tieši Latvijai, kā arī uzsvēra nepieciešamību turpināt sabiedroto ilgtermiņa militāro klātbūtni reģionā. Vienlaikus ministrs akcentēja NATO sabiedroto sadarbības attīstīšanas un padziļināšanas nozīmi un nepieciešamību strādāt pie kopīgas NATO Velsas samitā pieņemto lēmumu ieviešanas, lai tādējādi panāktu pilnvērtīgu atturēšanas politikas nodrošināšanu Austrumeiropā.

Tāpat puses pārrunāja arī aktuālos reģionālos un starptautiskās drošības jautājumus, tai skaitā notikumus Ukrainā, Sīrijas krīzi, kas ir izraisījusi lielāko migrācijas vilni kopš Otrā pasaules kara. “Latvijas skatījumā bēgļu jautājums ir akūts un risināms solidāri. Vienlaikus sabiedrotajiem ir jāstrādā plecu pie pleca un kopīgi jārisina visi starptautiskie izaicinājumi, līdz tiek sasniegts vēlamais rezultāts,” ministrs uzsvēra.

Sarunā ministrs pauda atbalstu Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) līguma noslēgšanai, jo tas padziļinās Latvijas un ASV ekonomisko sadarbību.

Vizītes Latvijā laikā no 6. līdz 9. novembrim ASV Kongresa padomnieku delegācija piedalījās Rīgas konferencē, tikās ar Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju un Saeimas deputātu sadarbības grupas ar ASV vadītāju Ojāru Ēriku Kalniņu, apmeklēja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru, kā arī piedalījās diskusijā ar Latvijas domnīcu vadošajiem pētniekiem. Lai iepazītos ar Latvijas valsts vēsturi un cilvēku likteņu pavērsieniem, kongresmeņu palīgi apmeklēja Okupācijas muzeja un Stūra mājas ekspozīcijas. Īpašu interesi ASV delegācija izrādīja par Latvijas inovatīvo tehnoloģiju uzņēmumu GroGlass, kurš savu produkciju piedāvā arī ASV tirgū.

Turpinot reģionālo vizīti, septiņi ASV kongresmeņu padomnieki apmeklēs Lietuvu un Igauniju. Tā ir otrā ASV kongresa padomnieku vizīte Baltijas valstīs, kas tiek organizēta saskaņā ar noslēgto Savstarpējās izglītības un kultūras apmaiņas programmu (Mutual Educational and Cultural Exchange Act). Latvija programmai pievienojās 2012. gada decembrī. Tā paredz atbalstīt kongresmeņu un viņu biroju darbinieku vizītes Baltijas valstīs, lai veicinātu un padziļinātu izpratni par Latviju, stiprinot, pilnveidojot un attīstot divpusējās attiecības.

ASV kongresmeņu padomnieku delegācijas sastāvā reģionālajā vizītē uzturas Republikāņu partijas kongresmeņa Maika Konoveja (Mike Conaway) juridiskais padomnieks Metjū Rasels (Matthew Russell), Republikāņu partijas kongresmeņa Mo Brūksa (Mo Brooks) biroja vadītājs Marks Petits (Mark Pettitt), Republikāņu partijas kongresmeņa Džona Šimkus (John Shimkus) biroja vadītājs Kreigs Roberts (Craig Roberts), Republikāņu partijas kongresmeņa Džima Sensenbrenera (Jim Sensenbrenner) biroja vadītāja vietniece Lonija Hagerupa (Loni Hagerup), Demokrātu partijas kongresmeņa Teda Doiča (Ted Deutch) biroja vadītājs Džošua Rogins (Joshua Rogin), Republikāņu partijas senatora Džeimsa Riša (James Risch) biroja vadītājs Džons Sendijs (John Sandy) un Republikāņu partijas kongresmeņa Rendija Vēbera (Randy Weber) biroja vadītāja Cāra Makmišela (Chara McMichael).

Papildus informācija:
LR Ārlietu ministrija
Preses un informācijas nodaļa
Tālrunis: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu