Skip to main content

Rinkēvičs: turpināsim sniegt visu nepieciešamo atbalstu žurnālista Pētera Grestes attaisnošanai

3. maijā Rīgā, Pasaules preses brīvības dienas laikā, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar latviešu izcelsmes Austrālijas žurnālistu Pēteri Gresti (Peter Greste) un viņa vecākiem Juri un Luīzi Grestēm (Lois Greste), lai pateiktos par žurnālista ieguldījumu vārda un mediju brīvības stiprināšanā pasaulē, pievēršot uzmanību žurnālistu apdraudētībai. Edgars Rinkēvičs norādīja, ka „ar misijas apziņu sniedzām ieguldījumu Pētera Grestes atbrīvošanā no ieslodzījuma Ēģiptē” un solīja turpmāku koordināciju ar Austrālijas valdību un Eiropas Savienības augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Federiku Mogerīni, lai sniegtu atbalstu pilnīgai Al-Jazeera žurnālistu P. Grestes un viņa kolēģu Kanādas un Ēģiptes pilsoņa Muhameda Fahmī (Muhamed Fahmy) un Ēģiptes pilsoņa Muhameda Bahera (Muhamed Baher) attaisnošanai.

Tikšanās laikā P. Greste pauda pateicību par sniegto atbalstu viņa atbrīvošanai no apcietinājuma, vienlaikus akcentējot Latvijas un Austrālijas labo sadarbību jautājumā par tiesvedības izbeigšanu un žurnālistu attaisnošanu, ņemot vērā, ka pret žurnālistiem uzsāktā tiesvedība turpinās neklātienē. Savukārt, P. Grestes vecāki Juris un Luīze pauda pateicību Latvijas un Austrālijas valdībām, īpaši uzverot Latvijas un Austrālijas vēstnieku Ēģiptē Ivetas Šulcas un Ralfa Kinga (Ralph King) ieguldījumu atbalsta sniegšanā P. Grestem tiesvedības laikā.

P. Greste kopā ar kolēģiem no Al-Jazeera tika arestēti Kairā 2013. gada 29. decembrī. Viņi tika apsūdzēti par nepatiesas informācijas pārraidīšanu, tādējādi atbalstot Ēģiptes teroristu organizāciju sarakstā iekļauto „Musulmaņu brālību”. Šī gada 1. februārī P. Greste tika deportēts no Ēģiptes un atgriezās Austrālijā pēc apcietinājumā pavadītām 400 dienām. Tiesvedība pret P. Gresti un viņa kolēģiem turpinās joprojām un P. Grestes, kā arī Latvijas un Austrālijas valdību mērķis ir attaisnojošs spriedums.

Latvija šogad organizē Pasaules preses brīvības dienu, ņemot vērā, ka Latvijā mediju un vārda brīvībai gan tradicionālajos, gan tiešsaistes medijos ir ļoti nozīmīga loma, jo bez vārda brīvības un kvalitatīvas neatkarīgās žurnālistikas nav iespējama patiesi demokrātiska un atvērta sabiedrība. No 2. līdz 4. maijam Rīga notiekošie Pasaules preses brīvības dienas pasākumi ir viena no lielākajām un pasaulē visplašāk atzīmētajām Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) iniciatīvām. Pasaules preses brīvības dienas pasākumos piedalās vairāk nekā 500 dalībnieki no 81 valsts.

Papildus informācija:
LR Ārlietu ministrija
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272;
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu