Skip to main content

Sadārdzinājums bijis būtiskākais ES fondu apguves kavējumu apstāklis 2011. gadā

Otrdien, 20. decembrī Finanšu ministrija (FM) Ministru kabinetam ziņoja par Eiropas Savienības (ES) fondu un citas ārvalstu finanšu palīdzības instrumentu apguvi līdz šā gada novembra beigām.

„Lai arī varam jau uzskatīt Saprašanās memorandā ar starptautiskajiem aizdevējiem noteiktās saistības 2011. gadam attiecībā uz ES fondu apguvi par lielā mērā izpildītām, daudz ambiciozākos nacionālos projektu ieviešanas finansiālos mērķus ministrijām lielākoties nav izdevies sasniegt. Kā šā gada apguvi traucējošais apstāklis tiek minēts ievērojamais sadārdzinājums, ko valdība lēmusi neatbalstīt. Ir ļoti būtiski, lai ministrijas ņemtu vērā vairāku gadu pieredzi, kā arī pašu plānošanas kļūdas un 2012. gada budžeta finansējumu plānotu reāli. Tomēr Latvija var lepoties, ka joprojām ir to ES dalībvalstu saraksta augšgalā, kas uzrāda vislabākos rādītājus ES fondu apguvē,” pauž FM valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Aleksandrs Antonovs.

Tā, piemēram, novembra beigās starp 12 jaunajām dalībvalstīm Latvija ieņem 4. vietu pēc Eiropas Komisijas maksājumiem dalībvalstīm, uzrādot līdzvērtīgu rezultātu (36% EK atmaksas no kopējā ES fondu piešķīruma) ar 3. vietas ieguvējām Slovēniju un Kipru (37%).

Sākotnējie ES fondu projektu maksājumu plāni 2011. gada valsts budžetā ministrijām kopā bija 903 miljoni latu, taču, FM , izvērtējot iepriekšējo gadu apguves pieredzi, 2011. gada budžetā ieplānoja 648,6 miljonus latu. Valdības sēdē ministriju pārstāvji sniedza informāciju par to budžeta finansējuma apjomu, ko nespēs izlietot līdz gada beigām, atlikums var sasniegt līdz pat 100 miljoniem latu. Lielākās valsts budžeta plāna neizpildes ir Satiksmes ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai, Ekonomikas ministrijai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Lai risinātu ES fondu projektu sadārdzinājuma problēmu, valdība uzdeva EM nekavējoties piedāvāt standarta mehānismu iepirkumu līgumu indeksēšanai, kas pamatotu cenu sadārdzinājumu.

2012. gada valsts budžetā apstiprinātais finansējums ES fondu projektu īstenošanai ir 581 miljons latu.

Informatīvo ziņojumu skatīt šeit.

Informācijas sagatavotājs:
Agnese Beļkeviča
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu