Skip to main content

Saeimai izlēmīgi jāatbalsta iniciatīva par Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā balsojumā

Partijas VIENOTĪBA jaunā valde ir gandarīta par Saeimas pārliecinošo balsojumu, virzot tālākai izskatīšanai parlamentā tautas iniciatīvu pieņemt grozījumus Satversmē, lai Valsts prezidenta ievēlēšana Saeimā turpmāk notiktu atklātā balsojumā.

Inese Lībiņa-Egnere, Saeimas priekšsēdētājas biedre debatēs parlamenta plenārsēdē šodien norādīja: „Vēlos citēt zinātnieku Kārli Dišleru, kurš savulaik teicis: „Vai aizklāta balsošana iespaidošanu izslēdz? Ak, nē! Aizklāta balsošana gluži labi var noderēt par apsegu slepenām norunām un kompromisiem. Aizklāta balsošana var veicināt pašā Saeimā to politisko andeli un korupciju, pret kuru no visām pusēm ir runāti tik skaisti vārdi.”

 

Deputātu balsojums par Valsts prezidentu ir palicis pēdējais, kas joprojām notiek aizklāti, tādēļ aicinu Saeimu neaprobežoties ar šī jautājuma nodošanu Juridiskās komisijas darba grupai, bet sagatavot reālus grozījumus Satversmē.”

 

Inese Lībiņa-Egnere, būdama deputātu darba grupas locekle, apņēmusies tautas rosināto iniciatīvu par atklāti vēlētu Valsts prezidentu pastāvīgi aktualizēt, jo uzskata to par būtisku stūrakmeni Latvijas drošībai un neatkarībai, kas ir cieši saistīta ar ārpolitiku. Viņas ieskatā, vērtējot Valsts prezidenta institūta nozīmīgumu no valsts drošības, interešu aizstāvības un ārpolitikas viedokļa, būtu tikai loģiski, ka arī balsojums par Valsts prezidenta ievēlēšanu būtu atklāts, ar publiskām kandidātu debatēm pirms balsojuma.

VIENOTĪBAS jaunā valde uzsver, ka iestājas par politisko procesu caurspīdību, nevis „Rīdzenes sarunu” stila politiku, un

 

atklāts balsojums par Valsts prezidentu izslēgtu iespēju kārtot lietas oligarhu gaumē.

 

VIENOTĪBAS jaunā valde uzskata, ka Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņa pavērtu ceļu nopietnām politiskām reformām, kas ir nepieciešamas modernas un demokrātiskas valsts funkcionēšanai.

Par kolektīvā iesnieguma „Par atklātu balsojumu Valsts prezidenta vēlēšanās”, ko parakstījuši vairāk nekā 11 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, nodošanu izskatīšanai parlamenta Juridiskajā komisijā šodien nobalsoja 82 Saeimas deputāti. Komisijai šī iniciatīva jāizvērtē nākamajos trīs mēnešos, t.i. līdz 1.decembrim.

Dalies ar ziņu