Skip to main content

Saeimas deputāti lūdz NEPLP vērtēt sabiedrību maldinošās “Rīgas satiksmes” reklāmas

Vairāki Saeimas deputāti vērsušies pie Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) ar aicinājumu izvērtēt Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” reklāmas atbilstību likuma normām, kā arī to, vai šādas reklāmas izplatīšana Latvijas Radio ēterā atbilst sabiedrisko mediju uzdevumiem un misijai.

Vēstulē NEPLP deputāti norāda, ka par 13 tūkstošiem eiro izvērstajā Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” reklāmā, kurā mēģināts attaisnot Rīgas domes lēmumu krasi paaugstināt braukšanas maksas tarifus Rīgas sabiedriskajā transportā, paustā informācija ir klaji nepatiesa un sabiedrību maldinoša.

“Ar nožēlu jāsecina, ka kārtējo reizi situācijas ķīlnieki ir rīdzinieki un Rīgas sabiedriskā transporta pasažieri, kuriem jāmaksā ne vien par acīmredzami nesaimniecisku pašvaldības kapitālsabiedrības darbību un Baltijas valstīs dārgāko sabiedrisko transportu, bet arī klaji nepatiesām un sabiedrību šķeļošām reklāmas kampaņām,” norāda VIENOTĪBAS Saeimas deputāts, Pašvaldību sistēmas pilnveidošanas apakškomisijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.

Vēršam jūsu uzmanību, ka pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” reklāmā paustie apgalvojumi, ka “Latvijas valdība nevēlas iesaistīties galvaspilsētas sabiedriskā transporta finansēšanā” un “Rīgas dome saglabās visas esošās atlaides – pensionāri, skolēni un invalīdi arī turpmāk varēs braukt par velti” ir klaji nepatiesi un sabiedrību maldinoši, NEPLP norāda deputāti.

Pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” no valsts budžeta ir saņēmusi un turpina saņemt valsts dotāciju atsevišķu pasažieru grupu, tostarp, invalīdu, pārvadājumiem Rīgā. Saskaņā ar Satiksmes ministrijas sniegtajiem aprēķiniem par 2014.gadu “Rīgas satiksme” dotācijā no valsts saņēmusi 4,7 miljonus eiro, 2013.gadā tie bijuši 4,9, bet 2012.gadā – 6,2 miljoni eiro, NEPLP informē deputāti.

Deputāti atgādina, ka saskaņā ar Reklāmas likumu reklāmai jābūt likumīgai, patiesai un objektīvai, tā veidojama saskaņā ar godprātīgu reklāmas praksi. Likumā tāpat noteikts, ka sabiedrību maldinoša reklāma ir aizliegta. Savukārt saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu audio un audiovizuālā komerciālā paziņojumā drīkst izmantot tikai patiesas atsauksmes vai apstiprinājumus, vēstulē NEPLP norāda deputāti, aicinot padomi tās kompetences ietvaros izvērtēt Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” nepatieso un maldinošo informāciju saturošās reklāmas atbilstību Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un Reklāmas likuma normām, kā arī šādas reklāmas izplatīšanas Latvijas Radio ēterā atbilstību sabiedrisko mediju uzdevumiem un misijai.

Vēstuli NEPLP parakstījuši VIENOTĪBAS deputāti Vilnis Ķirsis, Juris Šulcs, Aldis Adamovičs, Lolita Čigāne un Atis Lejiņš, kā arī Zaļo un zemnieku savienības deputāts Ainārs Mežulis un Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" frakcijas deputāts Andris Vilks.

Dalies ar ziņu