Skip to main content
Sandra Kalniete: diktatūra Baltkrievijā nebūs mūžīga

Sandra Kalniete: diktatūra Baltkrievijā nebūs mūžīga, baltkrieviem jāgatavojas demokrātijai

“Neviena diktatūra nav mūžīga, agrāk vai vēlāk tā sagrūst. Un tad sākas grūtākais – patiesi demokrātiskas valsts un sabiedrības veidošana. Baltkrievu tautai ir jāgatavojas demokrātijai,” pieminot pirmo gadadienu kopš Baltkrievijā notika valsts prezidenta vēlēšanas, kuru rezultāti tika falsificēti, norāda Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente Sandra Kalniete.

Gadadienas priekšvakarā izplatīts Eiropas Parlamenta Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas paziņojums par situāciju Baltkrievijā un Eiropas Savienības rīcību baltkrievu tautas atbalstam. Paziņojumā, ko parakstījis ETP grupas prezidents Manfrēds Vēbers, ETP grupas viceprezidente Sandra Kalniete un starpparlamentu delegācijas priekšsēdētājs Andrius Kubiļus, atgādināts, ka pirms gada – 2020. gada 9. augustā – Baltkrievijas iedzīvotāji bija apņēmības pilni demokrātiskā ceļā ievēlēt prezidentu, un viņi to izdarīja, atdodot savas balsis par Svjatlanu Cihanousku. Diemžēl režīms vēlēšanu rezultātus viltoja un tautai uzvara tika brutāli nozagta.

ETP grupas paziņojumā norādīts: “Baltkrievijas iedzīvotāju prasības ir vienkāršas – viņi vēlas demokrātiju, brīvību un cieņu. To pašu, ko bauda eiropieši un ko piedzīvo baltkrievi, apmeklējot vai dzīvojot Eiropas Savienības dalībvalstīs. Viņu sapņus sagrāva režīma īstenotas bezprecedenta un nepārtrauktas sistēmiskas represijas pret vienkāršiem cilvēkiem, pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, žurnālistiem, blogeriem, intelektuāļiem, sportistiem – pret ikvienu, ko režīms uzskata par draudu. Vairāk nekā trīsdesmit tūkstoši baltkrievu ir pratināti, ieslodzīti, spīdzināti. Daži ir samaksājuši visaugstāko cenu – atdevuši savu dzīvību. Katru dienu palielinās politieslodzīto skaits, bet tiesu vara Baltkrievijā pilnībā kalpo Lukašenko režīmam. Jo vairāk režīms pievelk skrūves, jo vairāk ir skaidrs, ka tas cīnās par savu izdzīvošanu. Lukašenko režīmu atbalsta Krievija. Tomēr nav noslēpums,, kāds būs režīma liktenis – tas kritīs un Baltkrievijas tautas uzvara ir neizbēgama, tas ir tikai laika jautājums.”

Paziņojuma autori uzskata, ka Eiropas Savienībai ir rūpīgi jāgatavojas demokrātiskās revolūcijas uzvarai. “ETP grupa atbalsta Eiropas Komisijas plānu par ekonomisko atbalstu demokrātiskai Baltkrievijai 3 miljardu eiro vērtībā, bet Baltkrievijai būs vajadzīga ne tikai nauda. Būs jāizstrādā visaptverošs ģenerālplāns, lai veiktu demokrātiskas reformas visos pārvaldes līmeņos – valsts, reģionālajā un vietējā līmenī, vienlaikus būs uz jauniem pamatiem jāveido valsts ekonomika.”

Svarīgs nākotnes demokrātisko reformu elements Baltkrievijā būs saukšana pie kriminālatbildības par pašreizējā režīma noziegumiem pret tās tautu. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai iedzīvotāji pieredzētu patiesu taisnīgumu. Aleksandram Lukašenko un citiem režīma funkcionāriem, kā arī viņu rokaspuišiem par saviem noziegumiem būs jāatbild taisnīgas tiesas priekšā, uzsvērts paziņojumā.

ETP grupa Eiropas Parlamentā aicina starptautisko sabiedrību turpināt atbalstīt baltkrievu tautas cīņu par brīvību.

“Mēs redzam, ka ES ieviestās sankcijas sāk graut Lukašenko režīma ekonomiskos pamatus, tāpēc ES dalībvalstīm vienoti un apņēmīgi ir jāturpina sankciju politika. Daudzi pēdējā laika notikumi – pasažieru lidmašīnas nolaupīšana, mēģinājums iespaidot baltkrievu olimpieti Kristīnu Timanovsku, nevalstiskās organizācijas “Baltkrievu nams Ukrainā” vadītāja Vitālija Šišova aizdomīgā nāve un daudzi citi – apliecina skaidru signālu no Lukašenko režīma: ikviens, ko tas uzskata par savu ienaidnieku, nekur nevar justies drošībā. Mūsu kā starptautiskās kopienas pienākums ir pastiprināt aizsardzību, ko šiem disidentiem piedāvā mūsu iestādes, un apslāpēt Lukašenko slepeno dienestu darbību ES dalībvalstīs,” akcentē ETP grupas viceprezidente S. Kalniete.

ETP grupas paziņojums https://www.eppgroup.eu/newsroom/news/lukashenko-s-regime-will-fall

Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA un, pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, Drošības un aizsardzības apakškomitejā, kā arī īpašajā komitejā par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju. Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskā grupā strādā 178 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Nevalstiskās organizācijas “VoteWatch Europe” reitingā Sandra Kalniete ierindota starp 100 ietekmīgākajiem Eiropas Parlamenta deputātiem.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīgs
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu