Skip to main content

Situācija Latvijas rūpniecībā turpina uzlaboties

Pateicoties stabilajai izaugsmei pārtikas produktu, koka izstrādājumu un datoru un elektronisko iekārtu ražošanā, Latvijas rūpniecība, kas gada pirmajā pusē piedzīvoja lejupslīdi, šā gada oktobrī jau otro mēnesi pēc kārtas uzrādījusi pieaugumu, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 1,3%. Salīdzinājumā ar septembri rūpniecības produkcijas izlaide ir palielinājusies par 0,3 procentiem.

Galvenā rūpniecības izaugsmes nodrošinātāja oktobrī bija apstrādes rūpniecība, kur produkcijas apjomi salīdzinājumā ar pagājušā gada oktobri ir auguši par 1,9%. Tāpat kā iepriekšējā mēnesī arī oktobrī lielākais devums rūpniecības izaugsmē bijis divām lielākajām apstrādes rūpniecības nozarēm – pārtikas produktu un koksnes un koka izstrādājumu ražošanai, kas gada griezumā palielinājušās attiecīgi par 4,6% un 7,0%. Būtisku ieguldījumu rūpniecības izaugsmē oktobrī devusi arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, kur sasniegts 53,1% pieaugums, un šīs trīs nozares kopā pilnībā kompensējušas ievērojamo kritumu metālu ražošanā, ko izraisījusi Liepājas metalurga darbības pārtraukšana. Papildus optimismu rada tas, ka līdzās lielajām apstrādes rūpniecības nozarēm arvien labākus izaugsmes tempus uzrāda nosacīti mazākās nozares kā tekstilizstrādājumu, mehānismu un iekārtu, ķīmisko produktu un gumijas izstrādājumu ražošana.

Pozitīvi gada izaugsmes tempi oktobrī bijuši arī ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē, kur ražošanas apjomi palielinājušies par 6,8%, savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē turpinājusies lejupslīde, ko cita starpā ietekmējuši arī siltākie laika apstākļi.

Jaunākie Eiropas Komisijas ekonomikas sentimenta indeksa dati rāda, ka uzņēmēju un patērētāju noskaņojums Eiropas Savienībā turpina uzlaboties, palielinot Latvijas ražotāju cerības uz spēcīgāku pieprasījuma pieaugumu nozīmīgākajos noieta tirgos. Eiropas Savienībā kopumā šī indeksa vērtība novembrī ir palielinājusies jau septīto mēnesi pēc kārtas un nu jau trešo mēnesi pārsniedz 100 punktu atzīmi, kas norāda uz ekonomiskās aktivitātes pieaugumu. Savukārt Latvijā rūpnieku konfidences rādītājs sasniedzis augstāko atzīmi kopš šā gada februāra, signalizējot, ka pēc Liepājas metalurga problēmām noskaņojums sācis uzlaboties arī iekšējā tirgū.

Pēdējos mēnešos vērojamā izaugsme lielākajā daļā Latvijas apstrādes rūpniecības nozaru, kā arī ekonomiskās situācijas pakāpeniska uzlabošanās eirozonā un kaimiņvalstu rūpniecības spēcīgākā izaugsme oktobrī dod pamatu cerēt, ka gadu kopumā apstrādes rūpniecība tomēr būs noslēgusi ar nelielu pieaugumu, savukārt nākamajā gadā izaugsmes tempi varētu atgriezties 4-5% līmenī.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938,
[email protected]

 

Dalies ar ziņu