Skip to main content

Stiprinās saiknes ar latviešiem ārvalstīs

Nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības, integrācijas pamatnostādņu uzraudzības padomes ietvaros izveidos pastāvīgi strādājošu darba grupu. Tās mērķis būs nodrošināt ilgtermiņa, labi koordinētu pārnozaru politiku diasporas jautājumos. Par to piektdien, 16. novembrī, vienojās Demogrāfisko lietu padomes sēdes dalībnieki.

Klātesošie nolēma darba grupas vadību uzticēt Ārlietu ministrijai (ĀM), bet sekretariāta funkcijas – Kultūras ministrijai.

Uzklausot ĀM Speciālo uzdevumu vēstnieka Rolanda Lappuķes informāciju par iespējamo dialogu ar Latvijas diasporu ārvalstīs, padomes dalībnieki aicināja Valsts kanceleju topošajā valsts pārvaldes lapā portālā draugiem.lv un Latvijas Institūtu esošajā valsts lapā Facebook.com nodrošināt diasporai svarīgu informāciju un atgriezenisko saikni.

Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Ruta Klimkāne iepazīstināja ar priekšlikumiem, kā Latvijas institūcijām veidot savstarpējo sadarbību, lai sekmīgi īstenotu dialogu ar tautiešiem ārvalstīs. Savukārt Sabiedriskās politikas centra „Providus” Eiropas politikas pētniece Dace Akule klātesošos informēja par reemigrācijas atbalsta plānā iekļaujamajiem pasākumiem. Runājot par minēto plānu, pētniece aicināja līdz 19. novembrim aktīvi iesaistīties tā sabiedriskajā apspriešanā. 

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Liesma Ose padomes locekļiem stāstīja par priekšlikumiem, kā ārvalstīs stiprināt latviešu valodu un iekļaujošo izglītību.

ĀM statistika liecina, ka Latvijas diasporas lielums pasaulē ir 350 – 400 tūkst.cilvēku. Arī šobrīd emigrācija nav apstājusies, bet notiek lēnāk. Lielākais skaits no Latvijas izceļojošo cilvēku ir Lielbritānijā – 100 tūkst. cilvēki.

Demogrāfisko lietu padomes mērķis ir veicināt vienotas valsts demogrāfiskās politikas izveidi un īstenošanu visos valsts pārvaldes līmeņos. Būtiskākie lēmumi, par ko vienojusies padome iepriekšējās sēdēs, ir sociālo iemaksu pensijas kapitālā dubultošana vecākiem, kuri kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam, nekustamā īpašuma nodokļa atlaide 50% apmērā daudzbērnu ģimenēm un citi jautājumi.

Padomes sastāvā ir ekonomikas, labklājības, finanšu, iekšlietu, izglītības un zinātnes, kultūras, tieslietu, veselības un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri, Saeimas komisiju deputāti, kā arī pārstāvji no Latvijas Universitātes, Latvijas Zinātņu akadēmijas, Stratēģiskās analīzes komisijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un vairākām nevalstiskajām organizācijām.

Prezentācija

Informāciju sagatavoja:
Marika Kupče
LM Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 67021581, 29538825
[email protected]

 

Dalies ar ziņu