Skip to main content

SVF valde apstiprina Latvijas Nodomu vēstuli

Trešdien, 21. jūlijā, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) valdes sēdē apstiprināta jaunā Latvijas valdības Nodomu vēstule par turpmākajiem pasākumiem ekonomikas stabilizēšanai. Apstiprinot vēstuli, valde oficiāli izlēma starptautiskā aizdevuma programmas ietvaros piešķirt Latvijai nākamo aizdevuma daļu 105 miljonu eiro apmērā.

„SVF valde ar šo lēmumu atzinīgi novērtē Latvijas valdības paveikto ekonomiskās krīzes pārvarēšanā un apliecina, ka programma tiek īstenota sekmīgi. Līdz ar to Valsts kasē tiek nodrošināta stabila līdzekļu rezerve, lai garantētu finanšu tirgu uzticību. Rezultātus var novērot jau šobrīd – strauji ir kritušās valdības obligāciju un starpbanku aizņēmumu likmes, tādējādi palīdzot iedzīvotājiem aizņemties komercbankās līdzekļus par zemākām procentu likmēm. Ņemot vērā ekonomiskos satricinājumus Eiropā, starptautiskā aizņēmuma līdzekļi mums ir nepieciešami, lai varētu novērst jebkādas bažas par valdības spēju pašlaik un arī nākotnē pildīt savas saistības. Pastāvot šādām bažām, tiek traucēta valsts ekonomikas atjaunošanās,” uzsver finanšu ministrs Einars Repše.

Latvijas Nodomu vēstuli SVF no Latvijas puses parakstīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis, finanšu ministrs Einars Repše, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, kā arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Irēna Krūmane.

Ņemot vērā, ka Latvijas ekonomikā tiek novērota situācijas uzlabošanās, kā arī tika nodrošināta pietiekama finanšu rezerve Valsts kasē, pārskata misijas ietvaros starptautiskie aizdevēji konceptuāli ir saskaņojuši, ka starptautiskās finanšu aizņēmuma programmas gaitā Latvija izmantos tikai institucionālo aizdevēju – Starptautiskā valūtas fonda (SVF), Eiropas Komisijas un Pasaules Bankas – līdzekļus. Finansējums, kas bija plānots no Eiropas valstīm, tiks lietots kā kredītlīnijas, Latvijai no šīm valstīm naudu aizņemoties tikai vajadzības gadījumā. Tādējādi līdz 2011. gada beigām no pieejamā 7,5 miljardu eiro lielā aizdevuma tiktu izmantoti ap 5 miljardiem eiro.

Pieejamos līdzekļus saskaņā ar noslēgtajām vienošanām paredzēts izmantot valsts budžeta vispārējās finansēšanas nodrošināšanai, t.i., valsts budžeta deficīta un aizdevumu finansēšanai, valsts parāda pārfinansēšanai. Programma ar starptautiskajiem aizdevējiem paredz turpināt Latvijā stingru fiskālo politiku un veikt strukturālās reformas, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos uz ekonomikas izaugsmes ceļa.

Informāciju sagatavotāja:
Aleksis Jarockis
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietnieks
Tālr. 67083994, [email protected] 

Dalies ar ziņu