Ušakova vienaldzība var izmaksāt 400 000 eiro
Tā vietā, lai uzlabotu Rīgas gaisa kvalitāti, pašvaldības vadība nolēmusi par 29 300 latiem Eiropas Komisijai (EK) attaisnot savu neizdarību. Par to, ka pieaugošais gaisa piesārņojums Rīgas vadībai ir bijis mazsvarīgs, liecina gan haoss atbildīgajos domes departamentos, gan rīcības plāna neesamība. Šī domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC) vienaldzība apdraud rīdzinieku veselību un Latvijai draud ar soda sankcijām līdz 400 000 eiro, to sedzot no iedzīvotāju nodokļos maksātās naudas, norāda partijas VIENOTĪBA Rīgas domes (RD) deputāti.
Vakar tika ziņots, ka RD Mājokļu un vides departaments plāno izlietot 29 300 latu no Vides infrastruktūras fonda, lai sagatavotos diskusijām ar EK pārkāpumu procedūrā par gaisa kvalitātes normu pārkāpumiem pilsētā, tādējādi mēģinot izvairīties no 400 000 eiro soda naudas. Protams, var diskutēt, par to, kas ir problēmas cēlonis, tomēr neatkarīgi no tā, kas tieši izraisa un veido putekļu koncentrāciju, secinājums ir viens – gaisa kvalitāte Rīgā ir kritiska. Ir jābūt konkrētiem rīcības soļiem, lai novērstu Rīgas gaisa piesārņojumu.
„Tā vietā, lai risinātu būtisku problēmu, Ušakova vadībā dome ir izvēlējusies iet apšaubāmu ceļu, pierādot, ka EK kļūdās. Tā ir nepareiza taktika, ņemot vērā, cik nopietni pret gaisa kvalitāti izturas Eiropā. Domes koalīcija nevienā brīdī nav uz šo problēmu paskatījusies pēc būtības – Rīgas gaiss ir slikts, kā to risinām? Tā radītais piesārņojums katru dienu apdraud rīdzinieku veselību nu izraisa nopietnas saslimšanas. EK brīdinājums ir trauksmes zvans, kuru mēs nedrīkstam ignorēt,” uzsver VIENOTĪBAS Rīgas vēlēšanu saraksta līdere Sarmīte Ēlerte.
Jau ziņots, ka EK pārmetumi attiecināmi uz pārāk augsto putekļu jeb sīko gaisa daļiņu (dēvētu arī par PM10) līmeni gaisā, ar putekļu sīkajām daļiņām saistītajām slimībām nogalinot vairāk cilvēku nekā autoavārijās.
VIENOTĪBA norāda, ka RD gaisa kvalitātes problēmas risināšanai ir radīti nevajadzīgi birokrātiskie šķēršļi, atbildību par problēmu sadalot starp trīs dažādiem departamentiem – Mājokļu un vides, Pilsētas attīstības un Satiksmes departamentu.
”Tas ir nepareizi, nepraktiski un netālredzīgi, jo, ja atbildība ir visiem, tas nozīmē, ka atbildīgs nav neviens. VIENOTĪBAS priekšlikums ir vides uzlabošanas un kontroles jautājumus uzticēt vienam departamentam, kura virsvadībā tiktu strādāts gan pie rīcības plāna, gan tā realizācijas dzīvē,” norāda Ēlerte.
VIENOTĪBA uzsver, ka viens no pirmajiem risināmajiem jautājumiem ir transporta plūsma, atslogojot Rīgas centru.
“Joprojām RD ir iesaldējusi automašīnu stāvparku projektus, lai gan to izvietošana pilsētas perifērijā būtu viens no efektīvākajiem veidiem, kā sasniegt izvirzīto mērķi. Tiesa gan, tikpat būtiski ir precīzi izplānot stāvparku atrašanās vietas, lai tie sekmētu iedzīvotāju paradumu maiņu atstāt automašīnas un pārsēsties sabiedriskajā transportā. Kā zināms, šobrīd Ulbrokā pirmais atvērtais stāvparks nav attaisnojis Rīgas vadības cerības tā sliktā novietojuma dēļ, un tas faktiski netiek izmantots,” piebilst Sarmīte Ēlerte.
Tāpat ilgtermiņā pilsēta var domāt par pāreju no dīzeļa uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā. Savukārt pavasarī liels uzsvars jāvelta putekļu un kaisīšanas materiālu ātrai savākšanai, bet sausā laikā regulāri jānodrošina ielu laistīšana. Tik pat svarīgi ir domāt par jaunu zaļo zonu attīstīšanu, kuras diemžēl pēdējos gados pilsētā ir sarukušas. VIENOTĪBA arī uzsver, ka divu gaisa piesārņojuma monitoringu staciju izvietošana pilsētā ir nepietiekama, lai sekotu līdzi ar vidi saistītajām problēmām.