Skip to main content

Vaidere: nedrīkst ierobežot Eiropas Savienības sadarbību un tirdzniecību ar Uzbekistānu

31. augustā Briselē Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejā tika lemts par Eiropas Savienības un Uzbekistānas sadarbības un savstarpējās tirdzniecības tekstilizstrādājumos līguma turpmāko likteni. Deputāte Inese Vaidere pauda savu nostāju jautājumā, kuru izvirzīja Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupa, kāpēc nevajadzētu pārtraukt tirdzniecību ar Uzbekistānu, uz laiku, kamēr starptautiskie novērotāji apliecinās, ka Uzbekistānā vairs netiek novēroti cilvēktiesību un darba tiesību pārkāpumi. Lai arī šo pārkāpumu novēršana ir ļoti svarīga un nozīmīga Eiropas Savienības un Uzbekistānas turpmāko attiecību kontekstā, deputāte Inese Vaidere uzsvēra, ka nedrīkst tikai nosodīt par neizdarīto, bet jāprot arī novērtēt jau sasniegtā attīstība.

Deputāte atgādināja, ka Eiropas Savienības un Uzbekistānas partnerattiecības un sadarbība tiek uzturēta jau kopš 1996. gada un šo attiecību pārtraukšana nozīmētu ievērojamu maigās politikas ietekmes kritumu šajās attiecībās, kuru labprāt izmantotu tādas valstis kā Ķīna un Krievija, kuru attiecības ar Uzbekistānu ir daudz „draudzīgākas” un piedodošākas attiecībā uz cilvēktiesību pārkāpumiem. Šo iemeslu dēļ Inese Vaidere uzsvēra Eiropas Savienības lomu demokrātijas, likuma varas un cilvēktiesību attīstībai Uzbekistānā un norādīja uz nepieciešamību pēc savstarpējas ekonomiskas sadarbības un ciešāku attiecību veidošanas, kas ir svarīga šo mērķus sasniegšanā.

Inese Vaidere norādīja uz faktu, ka ierobežojumi tirdzniecībā liktu ciest daudziem Uzbekistānas iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir tiešā veidā no tās atkarīgi. Savukārt, savstarpējo attiecību pasliktināšanās gadījumā, tiktu sagrauts jau ieguldītais darbs reģiona attīstībā. Ņemot vērā Uzbekistānas ģeogrāfisko tuvību ar tādiem problēmreģioniem kā Afganistāna, Eiropas un Uzbekistānas attiecību pasliktināšanās varētu radīt arī stratēģiskās drošības draudus.

Savas runas beigās Inese Vaidere atzina, ka, neraugoties uz lēno progresu, Uzbekistāna ir veikusi nozīmīgus soļus cilvēktiesību un darba tiesību uzlabošanā. Kā piemēru deputāte minēja valsts izdoto likumu, kas aizliedz piespiedu darbu un bērnu nodarbināšanu. Inese Vaidere aicināja komitejas locekļus apstiprināt turpmākās tirdzniecības ar Uzbekistānu līguma pagarināšanu, ar nosacījumu, ka Uzbekistāna izveido darbības plānu, kas nodrošinātu likuma ievērošanu par piespiedu darba aizliegumu un jebkāda veida nelabvēlīgu ietekmi uz bērnu veselību un izglītības pieejamību.Deputāte norādīja, ka arī turpmāk būs nepieciešama starptautisku novērotāju darbība Uzbekistānā, lai varētu izsekot notikumu attīstībai nākotnē un tālāko attiecību gaitai.

Informāciju sagatavoja:
Renāte Mikučevska
Eiropas Parlamenta deputātes, Prof. Ineses Vaideres asistente
Tālr.: +371 66 051 776, +371 26 841248

 

Dalies ar ziņu