Skip to main content

Valdība atbalsta ēnu ekonomikas apkarošanā iesaistīto darbinieku motivēšanu

Otrdien, 19. novembrī, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīts informatīvais ziņojums par ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu īstenošanā iesaistīto institūciju darbības rezultātiem 2013. gada deviņos mēnešos un šo pasākumu ietekmi uz nodokļu iekasēšanu. Tā kā ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu īstenošanā iesaistīto institūciju darbības rezultātā būtiski ir uzlabota situācija ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences veicināšanā un tiek prognozēti ievērojami uzlabojumi arī līdz gada beigām, MK pieņēma lēmumu par iesaistīto institūciju amatpersonu (darbinieku) motivēšanu un apropriācijas palielinājumam novirzāmo finansējuma apjomu, kas nepārsniedz 5% no valsts budžetā plānoto nodokļu ieņēmumu pārpildes.

Kā liecina veiktie pētījumi ēnu ekonomikas apkarošanas jomā (t.i., Stokholmas Ekonomikas augstskolas Rīgā izstrādātie ikgadējie ziņojumi par ēnu ekonomikas indeksu Baltijas valstīs), ēnu ekonomikas līmenis jau otro gadu pēc kārtas strauji samazinās. Ēnu ekonomikas indekss Latvijā pagājušajā gadā ir samazinājies līdz 21,1 % no IKP, kas ir diezgan radikāls pavērsiens salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem (2011. gadā – 30,2%, 2010. gadā – 38,1%). Arī pēc Austrijas Johanesa Keplera Universitātes profesora F.Šneidera pētījuma datiem ēnu ekonomikas apjoms Latvijā samazinās, t.i., 2012. gadā – 26,1%, 2011. gadā – 26,5%, 2010. gadā – 27,3%, un tiek izteikta prognoze, ka 2013. gadā ēnu ekonomika samazināsies līdz 25,5%.

Ziņojumā izvērtēti Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts darba inspekcijas, Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts meža dienesta, Valsts augu aizsardzības dienesta un Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta paveiktie pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences veicināšanā, kā arī izvērtējusi to ietekme uz nodokļu ieņēmumiem.

Ar informatīvo ziņojumu un rīkojuma projektu var iepazīties MK mājaslapā.

Informāciju sagatavoja:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu