Skip to main content

Valdība atbalsta Latvijas dalību starptautiskajā izstādē „World Expo” 2015.gadā Itālijā

„Latvijas dalība starptautiskajā izstādē „World Expo 2010” Šanhajā veicinājusi Latvijas atpazīstamību Ķīnā un citviet pasaulē, kā arī sniegusi pozitīvu ieguldījumu ekonomiskās sadarbības sekmēšanā un biznesa kontaktu veidošanā. Tas ir pierādījums un vislielākais pamatojums, ka Latvijai arī turpmāk šajā prestižajā pasaules izstādē ir jāpiedalās. Man ir gandarījums par valdības operatīvo un vienprātīgo rīcību, jau šodien pieņemot pozitīvu lēmumu par Latvijas dalību nākošajā „World Expo” izstādē, kas 2015. gadā notiks Itālijā. Savlaicīgi pieņemtais lēmums nodrošinās kvalitatīvāku sagatavošanos valsts dalības nodrošināšanai un ļaus mums pilnvērtīgāk izmantot izstādēs dotās iespējas, prezentējot Latviju kā dabas resursiem bagātu, ekoloģisku un inovatīvu valsti Baltijas jūras krastā”, pēc valdības sēdes uzsvēra ekonomikas ministrs Artis Kampars.
Ekonomikas ministrija šodien informēja valdību par Latvijas dalības izstādē „World Expo 2010” rezultātiem, norādot, ka Latvijas paviljonu kopumā apmeklējuši vairāk nekā 1,5 miljoni cilvēku. Jau pērn Latvijā palielinājies tūristu skaits no Ķīnas – Latvijas vēstniecībā Ķīnā saņemts par 73% vairāk vīzu pieteikumu, notikušas abu valstu augstu amatpersonu vizītes un noslēgti vairāki ekonomiskās sadarbības līgumi.

Vienlaikus Ekonomikas ministrija pauda viedokli, ka Latvijas valstij arī turpmāk ir jāpiedalās „World Expo”, tāpēc rosināja valdību pēc iespējas ātrāk pieņemt lēmumu par gatavošanos nākamajai izstādei, kas 2015.gadā no 1.maija līdz 31.oktobrim notiks Itālijas pilsētā Milānā. Šī gada sākumā ir saņemta Itālijas Republikas prezidenta S. Berluskoni vēstule, kurā Latvijai izteikts oficiāls ielūgums piedalīties „Expo Milano 2015” .

Ministru kabineta sēdē šodien, 5.jūlijā, tika pieņemts lēmums par Latvijas dalību „World Expo” 2015.gadā, kā arī par to, ka jau jūlijā tiek izveidota darba grupa, kurai līdz 2012. gada 1. martam jāiesniedz valdībā priekšlikumi par Latvijas dalību starptautiskajā izstādē, tam nepieciešamo finansējumu, finansēšanas avotiem un laika grafiku organizatorisko pasākumu veikšanai.

Izstādes „World Expo 2015” pamattēma būs „Paēdināt planētu. Enerģija dzīvei”. Izstādes rīkotāji aicina fokusēties uz pārtiku un tās nozīmi ilgtspējīgas globālās attīstības nodrošināšanā, ietverot tādas tēmas kā pārtikas tehnoloģijas un kvalitātes kontrole, inovatīvu risinājumu veicināšana pārtikas piegādes ķēdē, veselīgs dzīvesveids un slimību novēršana ar pareizu ēšanu, ekoloģiskā lauksaimniecība u.tml. Prognozēts, ka izstādē piedalīsies vismaz 130 valstis un Expo Milano apmeklēs vairāk nekā 20 miljoni cilvēku.

Ekonomikas ministrija arī norāda, ka, plānojot Latvijas dalību „World Expo” izstādē Milānā, jāņem vērā fakts, ka 2015. gada pirmajā pusē – no 1. janvāra līdz 30. jūnijam Latvija kopā ar Itāliju un Luksemburgu būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

„World Expo” ir pasaulē nozīmīgākā izstāde, kas vērsta uz valstu tēla veidošanu un popularizēšanu. „World Expo 2010” norisinājās Ķīnas pilsētā Šanhajā no 2010. gada 1.maija līdz 31.oktobrim. Izstādē kopumā piedalījās 246 dalībnieki (valstis un starptautiskās organizācijas), un izstādes apmeklētāju skaits sasniedza 73 miljonus. Izstādes darbības laikā tika organizētas 22 900 dažādas aktivitātes un pasākumi.
Latvijas dalība izstādē apliecināja Latvijas intereses Āzijas reģionā, ne tikai veicinot Latvijas atpazīstamību, bet arī sekmējot jaunu kontaktu veidošanu un biznesa sadarbības projektu attīstību strauji augošajos Āzijas tirgos. Galvenais Latvijas paviljona ekspozīcijas elements – vertikālais vēja tunelis Aerodium, ne vien demonstrēja starptautiskajai sabiedrībai Latviju kā inovatīvu un tehnoloģiski attīstītu valsti, bet arī nodrošināja interaktīvas komunikācijas iespējas izstādes apmeklētājiem.
Piedaloties izstādē „World Expo”, ir veicināta Latvijas tēla atpazīstamība Ķīnā un pasaulē. Latvijas paviljons apmeklētājiem bija atvērts no 2010.gada 26. maija līdz 31. oktobrim (157 dienas). Paviljona apmeklētāju skaits visā laika periodā kopumā veidoja 1 570 000 (vidēji 10 000 apmeklētāju dienā). Aptuveni 3 000 izstādes apmeklētāju katrā reizē vēroja katru lidotāju šovu, kas 3 reizes nedēļā notika uz Latvijas paviljona jumta (izstādes darbības laikā kopumā notika 81 lidotāju šovs). Latvijas paviljona grafisko identitāti, dizaina konceptu un Aerodium vēja tuneli kā paviljona ekspozīcijas centrālo elementu par ļoti veiksmīgu atzina gan apmeklētāji, gan arī starptautiski eksperti (piemēram, Kīts Reinhards – reklāmas aģentūru grupas Omnicom Group dibinātājs).

Attiecībā uz Ķīnas tūristu skaita pieaugumu pozitīvas tendences jau ir vērojamas šobrīd – 2010.gadā Latvijas vēstniecībā Ķīnā saņemto vīzu pieteikumu skaits ir palielinājies par 73% (528 pieteikumi), salīdzinot ar 2009.gadu (305 pieteikumi).
Latvijas dalība izstādē „World Expo” sniedza pozitīvu ieguldījumu arī ekonomiskās sadarbības sekmēšanā un biznesa kontaktu veidošanā turpmākai sadarbībai starp Latvijas un Ķīnas uzņēmējiem. Izstādes norises laikā tika organizētas vairākas Latvijas augstāko amatpersonu vizītes uz Ķīnu, biznesa forumi Latvijas un Ķīnas uzņēmējiem un parakstīti vairāki sadarbības līgumi.

Turpinot aizsāktās aktivitātes, Ekonomikas ministrija un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera sadarbībā ar Ārlietu ministriju organizēja augsta līmeņa Ķīnas amatpersonu un Ķīnas biznesa delegācijas vizīti Latvijā 2011. gada maijā Rīgā notikušo Ķīnas biznesa dienu 2011 ("China Business Days 2011") ietvaros.

2011. gada janvārī Latvijas paviljonu par 8 miljoniem juaņu iegādājās uzņēmums no Liaoningas provinces. Turpmāk Aeroduim vēja tunelis atradīsies vienā no pasaules lielākajām metropolēm – Ķīnas galvaspilsētā Pekinā. Ievērojot vienlīdzības principu un noslēgtos līgumus, Ekonomikas ministrija rosināja un valdība šodien atbalstīja iniciatīvu ieņēmumus no kustamās mantas pārdošanas proporcionāli ziedojuma (dāvinājuma) summām atmaksāt VAS „Latvijas dzelzceļš” – 64,52% (LVL 374 244, 80), Ventspils brīvostas pārvaldei – 17,08% (LVL 99 071,63) un valsts budžetā paliktu 18,4% (LVL 106 728,21). Lai nodrošinātu līdzekļu atmaksu ziedotājiem, tika veikti grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 1.decembra rīkojumā Nr. 695 „Par valsts kustamās mantas pārdošanu pēc starptautiskās izstādes "World Expo 2010”, kas paredzēja iegūtos naudas līdzekļus pēc pārdošanas izdevumu segšanas ieskaitīt valsts budžetā.

Detalizēti ar Ekonomikas ministrijas Informatīvo ziņojumu “Par gatavošanos starptautiskajai izstādei “World Expo 2015” Milānā, Itālijā un Latvijas Republikas dalības rezultātiem starptautiskajā izstādē „World Expo 2010”  Šanhajā, Ķīnas Tautas Republikā" var iepazīties MK mājas lapā.

Informāciju sagatavoja:
Evita Urpena
LR Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr.: 67013193

 

Dalies ar ziņu