Skip to main content

Valdība turpinās izvērtēt sociālo partneru priekšlikumus nodokļu progresivitātes veicināšanai

Trešdien, 26. augustā, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdes laikā valdība kopā ar Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) pārstāvjiem vienojās kopā sanākt jau piektdien, 28.augustā- Budžeta un nodokļu politikas trīspusējās sadarbības apakšpadomes ietvaros, lai turpinātu diskutēt par sociālo partneru sagatavotajiem priekšlikumiem ienākumu nevienlīdzības mazināšanai, nodokļu politikas un minimālās darba algas jautājumos.

NTSP sēdes laikā Finanšu ministrijas pārstāvji prezentēja priekšlikumus gan valsts budžeta izdevumiem 2016.gadam un ietvaram 2016.-2018.gadam, gan ienākumu nevienlīdzības mazināšanai. Attiecībā uz iespēju ieviest diferencētais neapliekamo minimumu, priekšlikums no Finanšu ministrijas puses joprojām tiek uzturēts, tomēr sociālie partneri to neatbalsta, un arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma norāda, ka ieviešot šo nodokļa instrumentu, tas nesasniegs, piemēram, ģimenes ar bērniem.

Tāpat L. Straujuma noraidīja LDDK izteikto priekšlikumu- PVN likmes palielināšanai, savukārt par citiem sociālo partneru priekšlikumiem, tostarp iespēju iedzīvotāju ienākumu nodokļu (IIN) likmes vietā mazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), tiks diskutēts gan piektdien, gan pirmdien, kad tiks sasaukta ārkārtas NTSP sēde.

Jautājumā par minimālās algas apmēru 2016.gadā Labklājības ministrija izteica priekšlikumu to atstāt līdzšinējā apmērā, vai paaugstināt līdz 367 eiro, jo Latvijā jau šobrīd starp reģiona kaimiņvalstīm, ir augstākā alga attiecībā pret vidējiem neto gada ienākumiem. Valdība un sociālie partneri atzīmēja, ka minimālās algas celšanu nedrīkst skatīt atsevišķi no darbaspēku nodokļu politikas, tādēļ šis jautājums atkārtoti tiks skatīts pirmdien, kad būs notikušas diskusijas gan Ministru kabineta ārkārtas sēdē, gan NTSP apakšpadomē.

Sēdes materiāli pieejami šeit.
NTSP 26.augusta sēdes video ieraksts.

Nacionālā trīspusējās sadarbības padome – koordinē un organizē trīspusējo sociālo dialogu starp darba devēju organizācijām, valsts institūcijām un arodbiedrībām, lai saskaņotu šo organizāciju intereses sociālajos un ekonomiskajos jautājumos, tādejādi garantējot sociālo stabilitāti valstī. Plašāk par NTSP lasīt šeit.

Papildus informācija:
Laura Titāne
Komunikācijas departamenta konsultante
Tālr. +371 67082929
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu