Skip to main content

Veido ciešāku sadarbību starp Latvijas un Amerikas uzņēmējiem

Darba vizītes ASV laikā, no 13. līdz 22. jūlijam, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis Amerikas uzņēmējiem un finanšu sektora pārstāvjiem piedāvāja konkrētas iespējas Latvijas un ASV uzņēmēju ekonomiskajai sadarbībai, jo vizītē piedalījās vairāk nekā 40 uzņēmēji no Latvijas, kas pārstāvēja informācijas tehnoloģiju un elektronikas, enerģētikas, transporta un loģistikas, metālapstrādes un mašīnbūves, celtniecības, izglītības un citas nozares. Uzņēmēju delegāciju organizēja Latvijas Investīciju attīstības aģentūra, kā arī Latvijas delegācijā bija Latvijas Komercbanku asociācijas vadība, biržas NASDAQ OMX Riga un Amerikas Tirdzniecības Palātas Latvijā pārstāvji.

„Vizītes laikā kopā ar Latvijas uzņēmējiem tikāmies ar vairāk nekā 60 ASV korporācijām, tostarp arī virkni uzņēmumu, kas savās jomās ir pasaules līderi, lai meklētu iespējas stiprināt ekonomisko sadarbību. Īpaši jāizceļ Latvijas IT uzņēmēju iniciatīva, kur arī veidojas viens no lielākajiem potenciāliem uzņēmējdarbības paplašināšanai. Turpinot mērķtiecīgi attīstīt vizītes laikā izveidotos kontaktus, Latvijas uzņēmumiem ir iespējas tuvākajā laikā būtiski palielināt tirdzniecības apjomus un piesaistīt jaunas investīcijas no ASV”, uzskata Valdis Dombrovskis.

Piektdien, 22. jūlijā, vizītes noslēgumā Ministru Prezidents Ņujorkā apmeklēs fondu biržu NASDAQ , kā arī piedalīsies NASDAQ fondu biržas dienas noslēguma zvana ceremonijā.

„ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris, ar kuru mēs esam izveidojuši ciešus politiskos kontaktus un sadarbību aizsardzības jomā, taču šīs vizītes mērķis bija aktīvāk attīstīt ekonomisko sadarbības potenciālu. Laikā, kad pakāpeniski Latvijas ekonomika atveseļojas no krīzes, ir īstais brīdis, lai apgūtu jaunus eksporta tirgus un paplašinātu esošos,” ir pārliecināts V. Dombrovskis.

Ministru prezidents vizītes laikā par Latvijas pieredzi finanšu krīzes pārvarēšanā ASV uzstājās vairākās auditorijās, tai skaitā Pasaules Bankā, Pītersona starptautiskās ekonomikas institūtā, Stenfordas universitātē, Eiropas Savienības misijā ASV, World Affairs Council un Council of Foreign Relations.

Premjers tikās ar uzņēmējiem, kas pārstāv dažādus tautsaimniecības sektorus, tostarp aizsardzības industrijas uzņēmumu Raytheon, transporta un loģistikas uzņēmumu Maersk, lauksaimniecības iekārtu ražotāju John Deere, elektronikas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu Cisco, audio tehnoloģiju industrijas uzņēmumu Dolby Laboratories Inc, informācijas tehnoloģiju uzņēmumu Juniper Networks, kinoindustrijas kompāniju Warner Brothers Studios, informācijas tehnoloģiju un pētījumu kompāniju IBM, interneta un programmatūras kompāniju Google, banku un finanšu industrijas kompānijas Citibank, Credit Suisse un NCH Capital Inc, informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem Exigen un Dell.

Būtiska nozīme ekonomisko sakaru attīstīšanā ir Latvijas goda konsulu tīklam, tādēļ vizītes laikā Ministru prezidents atklāja divus goda konsulātus – Ziemeļkalifornijā Latvijas intereses pārstāvēs finanšu jomas speciāliste Līga Hoy, savukārt par Latvijas goda konsulu Dienvidkalifornijā iecelts ārsts Juris Buņķis, kurš apņēmies tuvākajā laikā organizēt Losandželosas un Orindžkauntijas uzņēmēju delegācijas vizīti uz Latviju.

Ar ASV korporācijām un finanšu investoriem pārrunātas iespējas investēt Latvijā projektos, kas skar ražošanas, IT, tranzīta un citas nozares, veidot sadarbības projektus, paplašinot vai uzsākot šo uzņēmumu darbību Latvijā. Tā vizītes ietvaros, tiekoties ar IBM pārstāvjiem, Latvijas delegācija pārrunāja iespēju izveidot kopīgu kompetences centru ar Latvijas uzņēmējiem, kā arī izveidot ciešāku sadarbību ar Latvijas augstskolām. „IT sektora kompānijām Latvija var piedāvāt ne vien pievilcīgu nodokļu sistēmu, labi attīstītu IT infrastruktūru un izdevīgus sadarbības nosacījumus, bet arī augsti kvalificētus, pieredzējušus un talantīgus speciālistus, kas spēj veiksmīgi risināt pasaulē vadošo kompāniju uzdevumus un problēmas,” sarunās ar ASV IT kompānijām akcentēja Ministru prezidents.

Tiekoties ar uzņēmuma Raytheon International vadību, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvji prezentēja trīs Latvijas uzņēmumu piedāvājumu, ar kuri iespējams veidot ciešāku sadarbību – SAF Tehnika, Hansa Metrics un Regula. Sarunā ar uzņēmuma Maersk Line Limited vadību, uzņēmuma pārstāvji atzinīgi novērtēja savu līdzšinējo pieredzi, organizējot kravu plūsmu uz Afganistānu caur Latviju un atzina, ka Ziemeļu distribūcijas tīkls ir veiksmīgs projekts, ko iespējams attīstīt. ASV, pakāpeniski samazinot savu klātbūtni Afganistānā, drīzumā tiks uzsākta kravu plūsma no Afganistānas uz ASV un paredzams, ka caur Latviju varētu tikt transportētas līdz pat 50% no kopējā kravu apjoma. Tāpat par iespējām veicināt sadarbību tranzīta un loģistikas jomā interesi izrādīja uzņēmuma John Deere, jo Baltijas reģions ir svarīgs kā pieeja Krievijas tirgum.

Tiekoties ar ASV Tirdzniecības sekretāra vietnieku Francisko Sančezu tika pārrunātas iespējas paplašināt abu valstu savstarpējo tirdzniecību, tostarp arī pārskatot ASV noteiktos ierobežojumus uzņēmumam Liepājas Metalurgs, kas ir pretrunā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas rekomendācijām.

Ministru prezidents vizītes ietvaros tikās ar ASV amatpersonām, tostarp ASV finanšu sekretāru Timotiju Geitneru (Timothy Geithner), lai pārrunātu Latvijas ekonomikas stabilizācijas programmu. T. Geitners pauda nostāju: „Latvijas pieeja krīzes pārvarēšanai ir veiksmīgi īstenota stratēģija kā atgriezties starptautiskajos finanšu tirgos un atgūt to uzticību.” 

V. Dombrovskis arī tikās ar ASV kongresmeņiem Gregoriju Mīksu (Gregory Meeks) un Edu Roisu (Ed Royce), ASV senatoru Džeimsu Inhofi (James Inhofe), Teksasas gubernatoru Riku Periju (Rick Perry), Enerģētikas sekretāra vietnieku Danielu Ponemanu (Daniel Poneman), kā arī ar bijušo ASV valsts sekretāri, Stenfordas universitātes pasniedzēju Kondolīzu Raisu (Condoleezza Rice).

Būtiska vizītes sastāvdaļa bija augstskolu sadarbības veicināšana, tiekoties ar Stenfordas un Teksasas universitāšu vadību un mācībspēkiem. „ASV universitāšu priekšrocība ir ciešā sadarbība ar biznesa sektoru, īstenojot efektīvu zināšanu un tehnoloģiju pārnesi no augstskolām uz biznesu. Šo pieredzi nepieciešams pārņemt arī Latvijas augstskolām, it īpaši ar praktiski pielietojamajiem pētījumiem saistītajās jomās,”  uzsver Ministru prezidents.

Ministru prezidents arī atklāja Latvijas Biznesa asociācijas pārstāvniecību Silīcija ielejā, piedalījās Atlantijas padomes apaļā galda diskusijā par slānekļa gāzi, kā arī tikās ar Amerikas latviešu apvienības vadību un vietējiem latviešu uzņēmējiem, kā arī piedalījās biznesa semināros Losandželosā un Ostinā.


Mārtiņa Bičevska, Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) prezidenta komentārs par vizīti ASV:

LKA augstu novērtē premjera sniegto iespēju piedalīties viņa vadītās delegācijas sastāvā vizītē ASV, kā arī premjera darbu, skaidrojot ASV mūsu valsts situāciju un politiku, tādējādi veidojot būtisku platformu tālākai sadarbībai un jaunām investīcijām, kā arī jaunu attiecību veidošanai starp Latvijas un ASV finanšu institūcijām.

Indara Aščuka, biržas NASDAQ OMX Riga pārstāvja komentārs par vizīti ASV:
Premjera vizītes apvienošana ar uzņēmēju delegāciju ir paraugs privātā un valsts sektora partnerībai – uzņēmēji ir valsts dzinulis un premjers, atverot augstākā līmeņa durvis, sniedz atbalstu uzņēmējdarbības aktivizēšanai. Vizītes laikā bija ļoti patīkami par to, ka ASV ar cieņu un atzinību raugās uz to, ko mēs Latvijā esam paveikuši, lai sabalansētu tēriņus ar ienākumiem, bet ko nespēj virkne daudz bagātāku un ietekmīgāku valstu. Mēs paši šo savu unikālo panākumu Latvijā noteikti neesam pilnībā novērtējuši. Ja spēsim iesākto kursu ekonomikas stabilizēšanā turpināt, tad būsim patiesi veiksmīgs paraugs citām pasaules valstīm.

Ivara Slokenberga, Amerikas tirdzniecības palātas Latvijā pārstāvja komentārs par vizīti ASV:

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā ļoti augstu novērtē vizīti ASV. Viens no šīs vizītes mērķiem bija krasi palielināt Latvijas atpazīstamību ASV, kas ir priekšnosacījums, lai būtiski attīstītu ekonomiskās attiecības starp ASV un Latviju. Manuprāt, šis mērķis tika lieliski īstenots. Premjers un uzņēmēju delegācija tikās ar vadošiem ASV uzņēmumiem un nodibināja attiecības ar ASV pasaules klases universitātēm un nozīmīgām ASV nevalstiskajām organizācijām, kā arī ar ietekmīgiem ASV politiķiem. Turklāt tika aktivizēta sadarbība ar daudzsološiem Latvijas goda konsuliem Sanfrancisko un Dienvidkalifornijā, un stiprināta sadarbība ar goda konsuliem Ņujorkā un Teksasā. Kopumā tika radīts pamats, lai nākotnē piesaistītu jaunas ASV investīcijas Latvijā un īstenotu jaunus sadarbības projektus ar ASV. Manuprāt, mēs esam tikai sākuši smelt plašas iespējas ko plašais ASV tirgus sniedz Latvijai un tās uzņēmējiem.

Tāpat V.Dombrovskis vizītes laikā sniedza intervijas nozīmīgākajiem ASV medijiem – laikrakstam Washington Post, ziņu aģentūrām Dow Jones, Thomson Reuters un Bloomberg, kā arī žurnālam Forbes.

Vizītes mērķis ir veicināt politisko dialogu un attīstīt sadarbību starp Latvijas un ASV uzņēmumiem. Tajā Ministru prezidentu pavadīja Latvijas uzņēmēju delegācija, kurā pārstāvēti 28 uzņēmumi, kā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, ASV Tirdzniecības palātas Latvijā un Latvijas-Amerikas biznesa asociācijas Silīcija ielejā pārstāvji. Informācijas tehnoloģiju un elektronikas nozari pārstāv SIA MolPort, Exigen Capital, MICROSOFT LATVIA SIA, Tilde SIA, RIX Technologies SIA, Digitālās Ekonomikas Attīstības Centrs SIA, iSoft Solutions SIA, Anazana SIA, Datorzinību centrs AS, e-Tag SIA, Elva Baltic Ltd., enerģētikas nozari – Getliņi ECO SIA, HYGEN SIA, Baltic Wind Park SIA, Siltumelektroprojekts AS, transporta un loģistikas nozari – Ventspils Brīvostas pārvalde, Astra Logistic SIA, metālapstrādes un mašīnbūves nozari – Jelgavas Mašīnbuves Rūpnīca AS, celtniecības – pārstāv Ostas celtnieks SIA, kinoindustrijas nozari – Oobelisk SIA, Kaupo Filma SIA, izglītības nozari – Rīgas Tehniskā universitāte, tūrisma nozari – YOUR RUN SIA, juridisko pakalpojumu nozari – Kronbergs & Čukste advokātu birojs, zvērinātu advokātu birojs “BDO Zelmenis&Liberte, pārstāvēti arī Klasiskās Mākslas galerija, Accounting.eu SIA un NASDAQ OMX Riga.

Fotogrāfijas no vizītes ASV

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta Preses sekretārs
Tālr.: 67082865, 26556965
[email protected]

 

 

 

 

Dalies ar ziņu