Skip to main content

VIENOTĪBA balsojumā Saeimā nepiekāpsies “Latvijas Gāzes” lobijam; atbalstīs valdības pozīciju

Partijas VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti neatbalstīs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā apstiprināto deputāta Aivara Meijas priekšlikumu Enerģētikas likuma grozījumos, kas rada būtiskus draudus konkurencei atvērta Latvijas un Baltijas dabasgāzes tirgus sekmīgai darbībai un valsts drošībai. Balsojumā Saeimā VIENOTĪBA atbalstīs valdībā apstiprināto grozījumu redakciju, kurā paredzēts nošķirt dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoru no apgādes komersanta.

Saeimas Tautsaimniecības komisijā atbalstītais deputāta Meijas priekšlikums pilnībā maina gāzes tirgus atvēršanas un direktīvas ieviešanas koncepciju, paredzot, ka arī turpmāk esošie akcionāri, t.sk., “Gazprom” un “Itera”, varēs tieši vai pastarpināti būt Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas un krātuves īpašnieki, norāda VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas deputāts Edvards Smiltēns.

Nav šaubu, ka saglabājot “Gazprom” un “Itera” tiešu vai pastarpinātu kontroli pār šo stratēģisko un visai Baltijai nozīmīgo infrastruktūru, mēs pakļautu riskam visu turpmāko Baltijas dabasgāzes tirgus attīstību. Savā ziņā tā būtu nodevība arī pret mūsu Baltijas kolēģiem, kuri apzinās, ka Latvijas tirgus regulējums spēlē izšķirošu lomu visas Baltijas tirgus attīstībā, uzsver Smiltēns.

Deputāts arī norāda, ka par šāda stāvokļa bīstamību liecina šī brīža pieredze, kad “Latvijas Gāze” savu akcionāru interesēs liek dažādus šķēršļus trešo pušu piekļuvei un kaut mazākajai iespējai Latvijas tirgū parādīties konkurencei.

Viens no galvenajiem minētā likuma grozījumu uzdevumiem ir pēc iespējas efektīvi nodalīt darbības, kas saistītas ar dabasgāzes tirdzniecību no darbībām, kas saistītas ar dabasgāzes pārvadi un uzglabāšanu. Efektīvākais veids, ko izvēlējušies arī mūsu kaimiņi lietuvieši un igauņi, ir pilnā īpašuma tiesību nodalīšana, kas nodrošina pilnīgu pārvades un uzglabāšanas operatora neatkarību no tādiem komersantiem, kuri nodarbojas ar dabasgāzes tirdzniecību vai iegūšanu. Apstākļos, kad nepastāv nekāda īpašumtiesību saikne starp pārvades sistēmas operatoru un konkurences apstākļos strādājošu piegādes uzņēmumu, tiek radīta vide, kur vislabāk attīstīties konkurencei. Šādos apstākļos pārvades sistēmas operators ir ieinteresēts pēc iespējas atvērti nodrošināt piekļuvi savai sistēmai ikvienam tirgus dalībniekam, savukārt piegādātājam nav iespēju tiešā veidā ietekmēt pārvades operatora darbību savās interesēs, norāda VIENOTĪBA.

Dalies ar ziņu