Skip to main content

VIENOTĪBA gandarīta par Saeimas atbalstu liegumam diskriminēt iedzīvotājus pēc to deklarētās dzīvesvietas

Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, kas liedz izmantot iedzīvotāju deklarēto dzīvesvietu kā vienīgo iemeslu atšķirīgas braukšanas maksas noteikšanai sabiedriskajā transportā, ir ārkārtīgi nepieciešami, lai preventīvi novērstu cilvēka pamattiesību ierobežojumus, gandarījumu par parlamenta atbalstu partijas VIENOTĪBA rosinātajiem grozījumiem pauž VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas deputāti.

Satversmē noteiktais vienlīdzības princips liedz valsts un pašvaldību institūcijām izdot tiesību normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos. Taču Rīgas dome (RD), pieņemot lēmumu noteikt atšķirīgu braukšanas maksu sabiedriskajā transportā rīdziniekiem un Rīgā nedeklarētajiem iedzīvotājiem, pārkāpusi Satversmes 91.pantu, kas nosaka, ka cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, debatēs skaidroja VIENOTĪBAS deputāte, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne.

Šajā gadījumā cilvēkiem, kuri nav deklarēti galvaspilsētā, tiek būtiski ierobežota pārvietošanās un dzīvesvietas izvēles brīvība, neskatoties uz to, ka šīm personām Rīgā var piederēt nekustamais īpašums, par kuru tiek maksāts nekustamā īpašuma nodoklis un tādējādi sniegts finansiāls ieguldījums pilsētas infrastruktūras attīstībā, norādīja Čepāne.

„Tas ir Ušakova kunga un Amerika kunga boļševisma princips. RD rīkojas līdzīgi Krievijas Padomju sociālistisko federatīvo republiku Tautas komisāru padomēm, kas noteica pilsoņu pierakstu pilsētās,” domes lēmumu vērtēja deputāte. „Ar šo propisku esam dzīvojuši 50 okupācijas gadus, taču tagad esam civilizēta Eiropas Savienības dalībvalsts,” debatēs pauda Čepāne.

„Nils Ušakovs ir aizmirsis, ka viņš ir Latvijas valsts galvaspilsētas priekšsēdētājs un galvaspilsētā ir tādas lietas, kā muzeji, slimnīcas, šeit ir zoodārzs, uz kuru grib atbraukt daudzbērnu ģimenes no laukiem. Kāpēc šīm daudzbērnu ģimenēm no laukiem, būtu jāmaksā dubulti, lai apmeklētu zoodārzu tikai tāpēc, ka viņi ir deklarējušies kādā Latgales pašvaldībā,” RD lēmumu vērtēja VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas deputāte Lolita Čigāne, nodēvējot šādu rīcību par nekaunību.

Čigāne arī atgādināja, ka vakar Saeimā pieņemtais valsts budžets nākamajam gadam veidots, paredzot deficītu, kas ir zemāks par vienu procentu, kamēr Rīgas domē tiek virzīti 2013.gada budžeta grozījumi, kas paredz 50 miljonu latu jeb 10 procentu lielu budžeta deficītu, šajos grozījumos paredzot vēl papildus 7 miljonu latu dotāciju „Rīgas satiksmei”.

„Rīga nolēmusi piespiest cilvēkus no attāliem lauku novadiem deklarēties Rīgā, lai papildinātu budžetu, aizmirstot un ignorējot to, ka ļoti daudzi cilvēki ar saviem Rīgā nopelnītajiem nodokļiem uztur savas pašvaldības, atbalsta savas pašvaldības un saglabā saikni ar savām pašvaldībām,” neizpratni pauda Čigāne.

Šodien, 7.novembrī, 2.lasījumā Saeimā tika atbalstīti VIENOTĪBAS frakcijas deputātu rosinātie grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, liedzot izmantot iedzīvotāju deklarēto dzīvesvietu kā vienīgo iemeslu atšķirīgas braukšanas maksas noteikšanai sabiedriskajā transportā, saglabājot iespēju noteikt braukšanas maksas atlaides gan pašvaldības teritorijā deklarētajiem pensionāriem un skolēniem, gan citām sabiedrības sociālajām grupām. Par grozījumu pieņemšanu Saeimai būs jābalso vēl 3., galīgajā lasījumā.

VIENOTĪBA jau iepriekš uzsvērusi, ka Latvija ir vienots veselums, Latvijas iedzīvotāju dalīšana „savējos” un „svešajos”, pretnostatot Rīgu citiem Latvijas novadiem ir nepieņemama. Tāpat partija vērš uzmanību, ka centieni mākslīgi palielināt Rīgā deklarējušos iedzīvotāju skaitu ievērojami mazinās šo – pārējo pašvaldību rīcībspēju. Rīgas ekonomiskās labklājības radīšanā piedalās visa Latvija, pauž VIENOTĪBA.

Dalies ar ziņu