Skip to main content

VIENOTĪBA: kavēšanās pieņemt referendumu likuma grozījumus atstāj rīcības brīvību sabiedrības šķeltniekiem

Aizkavējot referendumu likuma pieņemšanu, tiek nopietni apdraudētas valsts intereses un drošība, atstājot rīcības brīvību sabiedrības šķeltniekiem, satraukumu par nespēju Saeimas Juridiskajā komisijā vienoties virzīt pieņemšanai Saeimā grozījumus „Likumā par tautas nobalsošanu un likuma ierosināšanu” pauž partijas VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti.

Nacionālajai apvienībai (NA) bloķējoties ar opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un Saskaņas centru (SC), tiek kavēta vairāku nozīmīgu referendumus regulējošu normu ieviešana, tostarp, nosacījuma atklāt tautas nobalsošanas iniciatīvas grupas identitāti, noteikt precīzāku nobalsošanai nododamā jautājuma kvalitātes kontroles procedūru un likumā paredzēt pirmsreferenduma aģitāciju regulējošus noteikumus. Šādi tiek nodarīts nozīmīgs kaitējums valsts interesēm, norāda VIENOTĪBA.

Šo likuma normu uzdevums ir noteikt gan tēriņu „griestus” un novērst nezināmas izcelsmes naudas līdzekļu izmantošanu aģitācijas kampaņās, gan novērst prasību valstij par nodokļu maksātāju naudu uzņemties nesamērīgus pienākumus, lai testētu idejas, ko iniciējuši tikai 0,6 % (10 000) vēlētāju. Neieviešot stingru tautas nobalsošanai nododamo likumprojektu kvalitātes un aģitācijas uzraudzības kontroles mehānismus, Latvija joprojām nebūs pasargāta no tai nedraudzīgu spēku iniciētām provokācijām, kuru mērķis ir sabiedrības šķelšana.

Apzinoties nepieciešamību novērst būtiskos trūkumus un uzlabot tautas nobalsošanas ierosināšanas procedūru, visas koalīcijas partijas jau martā konceptuāli vienojās atbalstīt grozījumus referendumu likumā, kas tapuši rūpīgā darbā, piesaistot virkni tiesību zinātņu ekspertu. Savu atbalstu iniciatīvai pauda arī NA. Tādēļ neizpratni rada tās vēlme kopā ar opozīcijā esošajām ZZS un SC kavēt nozīmīgo grozījumu drīzu pieņemšanu Saeimā, kā arī nekonsekvence, jau atkal rosinot atgriezties pie nosacījuma par iniciatīvas nodošanu tautas nobalsošanai, savācot vien 10 tūkstošus pilsoņu parakstu, vienlaikus paredzot trīskāršot parakstīšanās iespējas. Šāds ierosinājums ir nesamērīgs un situācijai neatbilstošs, norāda VIENOTĪBA.

Lai garantētu demokrātiskās sistēmas stabilitāti un efektivitāti, likumdevējam jānodrošina valsts institūcijām iespēja vērsties pret antikonstitucionālām politiskām tendencēm, kas nākotnē varētu apdraudēt Latvijas valsts pēctecību. To skaidri apliecināja pēdējais referendums, uz to norādījuši vairāki tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, atgādina VIENOTĪBA.

Informāciju sagatavoja:
Laila Timrota
partijas VIENOTĪBA
preses sekretāre
Tālr.: 29373547
[email protected]

Dalies ar ziņu