Skip to main content

VIENOTĪBA rosina paredzēt bargus sodus par militāru vai finansiālu iesaistīšanos starptautiskos bruņotos konfliktos

Lai stiprinātu Latvijas valsts un sabiedrības drošību, partija VIENOTĪBA rosina likumā paredzēt bargus sodus par prettiesisku piedalīšanos starptautiskos bruņotos konfliktos, šādu konfliktu finansēšanu, kā arī personu vervēšanu, apmācīšanu un nosūtīšanu bruņotam konfliktam.

“Gan Krievijas agresija Ukrainā, gan nesenie traģiskie notikumi Francijā uzliek pienākumu Latvijas valstij stiprināt savu un starptautisko drošību, ievērojot valsts nacionālās drošības intereses un novēršot riskus starptautiskajam mieram un drošībai. Tādēļ Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi likuma grozījumus, kuru mērķis ir pasargāt mūsu valsti un iedzīvotājus no naidīgi noskaņotu spēku mēģinājumiem Latvijas teritorijā organizēt un finansēt Latvijas valstspiederīgo dalību starptautiskos bruņotos konfliktos,” uzsver VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Latvijas valstspiederīgo prettiesiska piedalīšanās ārvalstīs notiekošos bruņotos konfliktos apdraud Latvijas ārējās un iekšējās drošības intereses, starptautisko mieru, kā arī rada kara noziegumu un citu starptautisku noziegumu riskus, uzsver Āboltiņa, norādot, ka bīstamību rada arī šo personu atgriešanās Latvijā. Taču šobrīd Krimināllikumā nav noteikta atbildība par Latvijas valstspiederīgo aktīvu piedalīšanos ārvalstīs notiekošos bruņotos konfliktos, tādējādi liedzot tiesiskā ceļā ierobežot šādu personu pārvietošanās brīvību un saukt personas pie kriminālatbildības. Tāpēc situācijā, kad kļūst zināms, ka persona plāno doties uz teritoriju, kurā norisinās bruņots konflikts, lai tajā aktīvi piedalītos, ar šo personu var veikt tikai preventīvas pārrunas, taču nav efektīvu tiesisku instrumentu, lai novērstu viņu izceļošanu, norāda Āboltiņa.

VIENOTĪBA uzskata par nepieciešamu papildināt Krimināllikumu ar pantu, kas nosaka, ka par aktīvu piedalīšanos ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā Latvijas Republikai saistošajām starptautiskajām tiesībām, neievērojot normatīvos aktus vai Latvijas Republikai saistošos starptautiskos līgumus, paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Tāpat partija rosina paredzēt sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem par jebkādā veidā iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas tiešu vai netiešu vākšanu vai nodošanu ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā iesaistītai pusei, kuras darbība vērsta pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi nav savienojama ar Latvijas Republikai saistošajām starptautiskajām tiesībām, kā arī personas vervēšanai, apmācīšanai vai nosūtīšanai, lai tā prettiesiski piedalītos bruņotā konfliktā.

Savukārt par personas vervēšanu, apmācīšanu vai nosūtīšanu, lai tā prettiesiski piedalītos bruņotā konfliktā, Iekšlietu ministrijas izstrādātajos Krimināllikuma grozījumos paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Pirms grozījumu iesniegšanas izskatīšanai Saeimā VIENOTĪBA nākamnedēļ sadarbības padomes sēdē ar tiem iepazīstinās koalīcijas partnerus.

Dalies ar ziņu