Skip to main content

VIENOTĪBA rosina sakārtot „piespiedu nomas” problēmu Rīgā

Partijas Vienotība Rīgas domes (RD) frakcijas deputāti rosina sakārtot „piespiedu nomas” problēmu galvaspilsētā, RD saistošajos noteikumos paredzot skaidrus daudzdzīvokļu namiem piesaistīto zemes gabalu lieluma, nomas, izpirkuma un kompensēšanas principus.

Līdz ar augstajiem apkures rēķiniem galvassāpes daudziem rīdziniekiem sagādā arī pieaugošā zemes nomas maksa, kuru dzīvokļu īpašnieki spiesti maksāt par lielāku zemes platību, nekā viņiem nepieciešams, norāda Vienotības RD deputāti.

Valsts Zemes dienesta aprēķini liecina ka, par zemes nomu maksājot 6% no kadastra vērtības, dzīvokļu īpašnieki pilnībā samaksā simulēto zemes tirgus vērtību aptuveni 17 gados. Ja dzīvojamā ēka kalpo, piemēram, 100 gadu, dzīvokļa īpašnieks, maksājot nomu par šo zemes gabalu, ēkas kalpošanas laikā izpērk šo zemi sešas reizes. Bet tā kā ar likumu ir noteikts, ka dzīvokļu īpašniekiem zemes īpašnieka vietā jāmaksā arī nekustamā īpašuma nodoklis par nomāto zemi, viņi pilnībā samaksā zemes vērtību 13 gados jeb 100 gadu laikā zemi izpērk 7,5 reizes.

Šāda „piespiedu” zemes noma kopumā skar aptuveni 85 000 dzīvokļu īpašumu, lēš Vienotība.

Lai samilzušo problēmu risinātu, Vienotība vērsusies pie RD priekšsēdētāja Nila Ušakova (SC/GKR), rosinot izvērtēt RD saistošos noteikumus Nr. 34 un noteikt skaidrus principus pēc kādiem tiek noteikts mājai piesaistītā zemes gabala lielums.

Vienotība rosina paredzēt arī tiesības mājas dzīvokļu īpašnieku biedrībai vai dzīvokļu īpašnieku kooperatīvajai sabiedrībai, kas ir obligāts nosacījums piesaistītā zemes gabala problēmas risināšanā, slēgt ilgtermiņa piesaistītā zemes gabala nomas līgumu ar Rīgas pilsētu uz 49 gadiem ar izpirkuma tiesībām. Tādējādi dzīvokļu īpašums saprātīgā veidā būtu sasaistīts ar zemes īpašumu.

Tāpat Vienotība deputāti uzskata, ka RD, vienojoties ar zemes īpašnieku, uzmērītā piesaistītā zemes gabala vietā būtu jāpiedāvā vai nu līdzvērtīgs zemes gabals no pilsētas rīcībā esošajām kompensācijas zemēm vai arī cits pilsētai piederošs nekustamais īpašums – dzīvoklis, komercplatība u.c. ar vērtību, kas kompensētu zemes gabala vērtību.

Vairāk informācijas:
Olafs Pulks
Tālr.: 29450254

Informāciju sagatavoja:
Ieva Graudiņa-Šutko
Partijas „Vienotība” deputātu frakcijas referente
Tālr.: 26189652
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu