Skip to main content

Vienotības Jaunatnes organizācija uzsver eiro ieviešanas izdevīgumu jaunatnei

Vienotības Jaunatnes organizācija pauž atbalstu eiro ieviešanai Latvijā un uzskata, ka tas ir visas jaunatnes, līdz ar to, valsts ilgtermiņa attīstības interesēs.

Kad mēs nobalsojām par pievienošanos Eiropas Savienībai (ES), mēs nobalsojām par politisko, ekonomisko, un sociālo integrāciju. Tomēr šī integrācija nenotiek vienmērīgi visā ES, un ir izveidojusies divu (daži pat argumentē vairāku) ātrumu Eiropa. Eiropas kodols turpinās šo integrācijas ceļu un izlems Eiropas turpmāko attīstības virzienu. Ja izvēlamies palikt ārpus šī kodola, mēs mazinām mūsu lomu un ietekmi Eiropas attīstībā. Latvija iestājās ES un NATO vienlaikus ar mūsu Baltijas kaimiņiem – igauņiem un lietuviešiem. Igaunija ir jau pievienojusies Eirozonai, un Lietuva arī ir ceļā uz to. Latvijai no eiro ieviešanas būs neskaitāmi labumi, un īpaši jauniešiem ir daudz ko iegūt saistībā ar uzņēmējdarbību, izglītību, un atpūtu.

Iestāšanās Eirozonā ir iespēja mums pilnvērtīgi izmantot Eiropas vienoto tirgu. Augstā jaunatnes bezdarba apstākļos tas sniegs iespēju radīt pašiem savas darba vietas. Eiro ieviešana atvieglos uzņēmējdarbību no investīciju pieauguma un kredītu pieejamības, līdz naudas ietaupīšanai saistībā ar valūtas konvertāciju. Šobrīd vienā gadā tautsaimniecība konvertācijās zaudē 53 miljonus eiro, kas ir tikpat cik pašreizējais augstākās izglītības budžets.

Iestāšanās Eirozonā nozīmē, ka jauniešiem būs zemākas procentu likmes studiju kredītiem, un arī atvieglos studēšanas izmaksas ārzemēs, īpaši Eirozonas valstīs. Papildus finansējums uzņēmumiem no eiro ieviešanas radīs vairāk darbavietu, kuras uzņēmumi varēs aizpildīt, atbalstot profesionālo augstāko izglītību Latvijā.

Mūsdienās jauniešiem ir aizvien vairāk iespējas ceļot sakarā ar izglītību, NVO darbību, sportu, vai atpūtu. Iestāšanās Eirozonā atvieglotu ceļošanas izmaksas. Arvien biežāk tiek izmantoti interneta veikali, arī šādi tiktu ietaupīts uz valūtas konvertācijas rēķina.

Sabiedrībā diemžēl ir ļoti zems atbalsts un bailes par eiro ieviešanu Eirozonas krīzes dēļ, tomēr Igaunija veiksmīgi krīzes laikā ir ieviesusi eiro. Pastāv arī dažādi mīti par to, ka valūtas maiņas rezultātā zaudēsim daudz naudas, jo konvertējot saņemsim tikai vienu eiro par katru mūsu spēcīgāko latu. Tomēr lats jau vairākus gadus bijis piesaistīts eiro, un eiro ieviešana būs kā valūtas maiņa, nevis nomināla latu aizvietošana 1:1. Pēdējais arguments pret eiro ir tas, ka lats ir daļa no mūsu identitātes, ka esam cīnījušies par tiesību uz pašiem savu valūtu, un, zaudējot to, zaudēsim daļu mūsu nācijas identitātes. Mēs uzskatām, ka latviešu identitāte ir daudz plašāka par latu, un tas, ar ko mēs maksājam (kas tāpat arvien vairāk notiek elektroniski) neatņems mūsu latviskumu, vai mazinās mūsu piederību Latvijai. Mēs varam veiksmīgi un pašapzinīgi būt latvieši Eiropā, un tāpat kā mums ir daudz ko iegūt no ciešākas sadarbības ar ES, ES var daudz iemācīties arī no Latvijas!

Informāciju sagatavoja:
Viktorija Graudiņa
VJO Ārlietu darba grupas vadītāja
Tālr. 29288944
[email protected]

Dalies ar ziņu