Skip to main content

Vilks: ekonomika 2010. gadā attīstījusies veiksmīgāk nekā iepriekš tika prognozēts

Trešdien, 9. februārī, Centrālās statistikas pārvaldes publicētais 2010. gada 4. ceturkšņa iekšzemes kopprodukta (IKP) ātrais novērtējums ir apstiprinājis iepriekš izteiktās prognozes, un IKP ir pieaudzis par 3,7 % salīdzinājumā ar 2009. gada attiecīgo periodu. Šis radītājs uzskatāmi parāda kopprodukta pieaugumu pret zemāko krīzes punktu, kas bija 2009. gada nogalē.

Kā ierasts, IKP ātrajam novērtējumam netiek publicēts sīkāks sadalījums, taču IKP pieauguma temps paātrinās, un no publiski pieejamiem īstermiņa ekonomikas indikatoriem var secināt, ka ekonomikas izaugsmi turpina nodrošināt rūpniecības un eksporta attīstība, taču tie vairs nav vienīgie izaugsmes virzītāji.

2010. gada 4. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni eksporta un rūpniecības pieauguma temps ir nedaudz samazinājušies, savukārt IKP pieauguma temps, kā redzams, turpina pieaugt. Tas saistīts gan ar mazumtirdzniecības apjomu pieaugumu, gan ar uzlabojumiem pārējās tautsaimniecības nozarēs. Redzams, ka jau 2010. gada 4. ceturksnī apstājās kritums būvniecībā, kā arī turpināja uzlaboties situācija pakalpojumu sektorā un pieauga investīciju apjomi.

Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, sezonāli izlīdzinātais IKP pieaudzis par 1,1 %. Svarīgi, ka ceturkšņa pieauguma temps, salīdzinot ar iepriekšējiem ceturkšņiem, saglabājies nemainīgi pozitīvs.

„Novērtējot 2010. gadu kopumā, jāatzīmē, ka Latvijas ekonomika ir attīstījusies ievērojami veiksmīgāk, un pretēji 2010. gada sākumā prognozētajam kritumam 4 % apmērā IKP gada griezumā samazinājās tikai par aptuveni 0,2 %. 2010. gads ir bijis ievērojamu pārmaiņu gads, kurā notikušas būtiskas izmaiņas ekonomikas struktūrā. Strauji pieaugot ārējam pieprasījumam, rekordaugstos tempos palielinājās eksporta apjomi, līdz ar to arī rūpniecības apjomi un īpatsvars ekonomikā. Savukārt tirdzniecības un būvniecības nozarē kopumā gada laikā bija vērojams kritums. Tādejādi turpinājās ekonomikas struktūras izmaiņas, kas nepieciešamas, lai atjaunotos Latvijas ekonomikas ilgtspējīga izaugsme,” uzsver finanšu ministrs Andris Vilks.
 


Informāciju sagatavoja:
Aleksis Jarockis
Finanšu ministra preses sekretārs
Tālr. 67083994
[email protected]

Dalies ar ziņu