Skip to main content

Vilks: valdība aicina ieviest sociālā taisnīguma principu nodokļu politikā

Pamatojoties uz politisko partiju apvienības „Vienotība” priekšvēlēšanu programmu, Finanšu ministrija (FM) ir piedāvājusi ieviest progresīvo nodokļu principu. Ieviešot šo principu, iedzīvotājiem, kuriem atlīdzība ir līdz 500 latiem mēnesī pirms nodokļu nomaksas, alga pieaugs, bet situētāku iedzīvotāju bez apgādājamajiem atlīdzība nedaudz saruks. Atlīdzību līdz 500 latiem mēnesī pirms nodokļu nomaksas saņems virs 70 % Latvijas iedzīvotāju.

Saskaņā ar „Vienotības” priekšvēlēšanu programmu, kurā tika norādīts, ka nepieciešams ieviest sociālā taisnīguma principu nodokļu politikā, īstenojot pakāpenisku nodokļu sloga pārdali no ienākuma nodokļiem uz patēriņa, kapitāla un īpašuma nodokļiem, kā arī nepieciešams ieviest nodokļu sistēmas progresīvu reformu, Finanšu ministrija ir piedāvājusi ieviest šādu risinājumu.

„Ja tiks ieviests nodokļu sistēmas progresivitātes princips, sekmīgāk izdosies veicināt tautsaimniecības attīstību un īstenot sabiedrības solidaritātes mērķus. Mans uzdevums ir nodrošināt nodokļu sistēmā progresīvu reformu, kā arī būtu jāpanāk, lai nodokļus maksātu visi. Tāpēc no nākamā gada mēs piedāvājam ieviest progresīvo principu nodokļu sistēmā,” skaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

FM piedāvā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu par vienu procentu līdz 25 %, bet sociālo iemaksu likmes paaugstināt par diviem procentiem līdz 35,09 %, kā arī palielināt neapliekamo minimumu no 35 līdz 45 latiem, tāpat palielināt atvieglojumu par apgādībā esošajiem no 63 līdz 70 latiem. FM piedāvā palielināt minimālo algu no 180 līdz 200 latiem. Ieviešot šos ministrijas priekšlikumus, tiks nodrošināts sociālā taisnīguma princips, jo tādējādi iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem un ar apgādājamajiem iegūs, bet situētāku iedzīvotāju ikmēneša ienākumi nedaudz saruks.

Ieviešot šo sociālā taisnīguma principu, tiktu nodrošināta sociālā budžeta stabilizēšana un ilgtspēja, jo sociālā budžeta ienākumi pieaugtu par 123 miljoniem latu. No sociālā budžeta tiek maksātas vecuma pensijas, kā arī dažādu veidu mēnesī pirms nodokļu nomaksas pabalsti Latvijas iedzīvotājiem.

 

Informācijas sagatavotājs:
Aleksis Jarockis
Finanšu ministra preses sekretārs
Tālr. 67083994
[email protected]

Dalies ar ziņu