Skip to main content

Visaginas AES – Baltijas valstīm izdevīgs un konkurētspējīgs projekts

Piektdien, 2. decembrī, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un Lietuvas Ministru prezidents Andrjus Kubiļus (Andrius Kubilius) sarunā apliecinājuši, ka Visaginas atomelektrostacija (AES) būs ekonomiski dzīvotspējīgs un Baltijas valstu iedzīvotājiem izdevīgs projekts.

Latvijas nozīmīgākais priekšnosacījums Visaginas AES būvniecībai līdz šim bijis projekta ekonomiskais izdevīgums. Taču saskaņā ar aprēķiniem Visaginas AES ražotā elektroenerģija būs konkurētspējīga Baltic Nord Pool Spot tirgū. Līdz ar to Latvija apliecināja savu gatavību virzīties uz šī projekta īstenošanu.

Daļa no AES būvniecības darbiem tiks uzticētas vietējām Baltijas valstu kompānijām, tostarp, Latvijas uzņēmējiem būs iespēja piedalīties Visaginas AES būvniecības darbos.

Sarunā premjeri arī apmainījās ar informāciju par situāciju Snoras bankā un Latvijas Krājbankā. Pašlaik abu banku darbība apturēta un noguldītājiem garantētā apmērā tiks izmaksāti noguldījumi. Līdz ar to pašlaik svarīgākais ir fokusēties uz negatīvā efekta mazināšanu ekonomikā. Tāpat, izvērtējot nākotnē iespējamās investīcijas it īpaši finanšu sektorā, pastiprināta uzmanība jāpievērš investoru patiesajiem nodomiem un kvalitātei.

Tāpat A.Kubiļus informēja Latvijas premjeru par Lietuvas ekonomikas izaugsmes prognozēm – Lietuva samazinājusi prognozētos IKP izaugsmes tempus 2012. gadā līdz 2,5%, t.i. līdz līmenim, ko prognozē arī Latvija. Savukārt Lietuvas budžeta deficīts varētu būt 2,8% no IKP.

Tikšanās laikā puses pieskārās arī Eiropas Savienības nākamajai finanšu perspektīvai, kur abu valstu prioritātes līdzīgas – panākt taisnīgus nosacījumus tiešmaksājumiem lauksaimniecībā un nodrošināt pietiekamu kohēzijas finansējumu. Turklāt puses konstatējušas, ka gan Latvijai, gan Lietuvai lielākās bažas saistībā ar nākamo gadu ir saistītas ar situāciju eirozonā. Visas Baltijas valstis cieši saistītas ar notikumiem eirozonā, tādēļ tās stabilitāte ir būtiska abām valstīm.

Vizītes laikā premjeri arī parakstījuši ziņojumu par Latvijas un Lietuvas sadarbības perspektīvām. Premjeri apliecināja, ka Latvijas un Lietuvas attiecības ir ciešas, pozitīvas un konstruktīvas, taču nepieciešams turpināt stiprināt abu valstu attiecības, tostarp kultūrā, izglītībā, enerģētikā un transporta jomā.

Sākotnēji V. Dombrovska vizīte uz Lietuvu bija plānota 25. novembrī, taču, ņemot vērā nepieciešamību risināt situāciju Latvijas Krājbankā, Ministru prezidents to pārcēla uz 2. decembri. Premjeru vizītē pavada arī Latvijas vēstnieks Lietuvā Mārtiņš Virsis, Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce un Ārlietu ministrijas ģenerālinspektors, vēstnieks Alberts Sarkanis.

Premjers Latvijā atgriezīsies piektdien, 2. decembrī.
Ziņojums par Latvijas un Lietuvas sadarbības perspektīvām apskatāms šeit.

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865/+371 26556965
[email protected]

Informāciju sagatavoja:
Diana Germane
Valsts kancelejas
Komunikācijas departamenta konsultante
Tālr. +371 67082922
[email protected]

 

Dalies ar ziņu