VJO iesniedz priekšlikumus cīņai ar jaunatnes alkoholismu
Vienotības Jaunatnes organizācijas biedri, iepazīstoties ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas Darba grupas pozīciju un tās argumentāciju jaunatnes alkoholisma jautājumā, iesniedza komisijas darba grupas loceklim Labklājības ministrijas parlamentārajam sekretāram Arvilam Ašeradenam savus priekšlikumus:
Svarīgi ne tikai cīnīties ar sekām, bet veikt pētījumu, kāpēc jaunieši, īpaši nepilngadīgie, lieto alkoholu un citas kaitīgās vielas, kas varētu būt saistīts gan ar brīvā laika pavadīšanas iespējām, gan problēmām ģimenē (bezdarbs un tml.). Alkoholisma problēma jārisina kompleksi.
Šobrīd sabiedrībā nav jūtams nosodījums kaitīgo vielu lietošanai, jauniešiem trūkst labo piemēru, ir nepieciešamas dažādas informatīvās kampaņas, darbs ar vecākiem, jāmudina sabiedrību apzināties un nosodīt alkohola izplatību jauniešu vidū, kā arī jāpiedāvā un jāpopularizē alternatīvi brīvā laika pavadīšanas veidi.
Lielākoties visās Eiropas Savienības dalībvalstīs alkoholu drīkst lietot un iegādāties no 18 gadiem, mēs būtu vieni no pirmajiem, kas paaugstinātu vecuma cenzu. Vairākās valstīs, kurās alkohols pieejams no 18 gadu vecuma, jaunatnes alkoholisms nav tik aktuāla problēma, piemēram Vācijā. Vecuma cenza paaugstināšana nerisina problēmu – jau šobrīd alkoholu lieto pat 12 gadus veci pusaudži, pastāv tikai riski, ka vēl daļa jauniešu iegādāsies nelegāli ražotu alkoholu, tādējādi savu veselību un dzīvību apdraudot vēl vairāk.
Viena no svarīgākajām problēmām ir alkohola pieejamība – plaukst un zeļ nakts bāri jeb „Kafejnīcas” – pa dienu tie ir alkoholisko dzērienu veikali, kas turpina darboties arī pēc 22:00 ar nelielu 10% uzcenojumu, un aizvērtas pudeles vietā izsniedz atvērtu. Nepieciešama stingrāka pieeja to licenču izsniegšanai un kontrolei – ar vienu krēslu un labākajā gadījumā galdiņu ir par maz, lai tā būtu pilnvērtīga kafejnīca vai bārs.
Arī Valsts policijas darbs šajā jomā jāuzlabo – nerodas iespaids, ka kāds nopietni strādātu ar šo problēmu. Rosinām atjaunot Iekšlietu ministrijas Narkotiku apkarošanas nodaļu un nodot tai funkciju cīnīties ar alkohola izplatību, īpaši tā nonākšanu nepilngadīgo rokās, kā arī nelegālo tirdzniecību.
Latvijā jaunatnes alkoholisms ir aktuāla problēma, taču, lai to ilgtermiņā risinātu, ir svarīgi problēmai pieiet kompleksi – nepieciešams iekļaut visas iesaistītās puses: pašus jauniešus un to ģimenes, alkoholisko dzērienu pārdevējus, izglītības iestādes kā arī kontroles institūcijas.