Skip to main content

2013. gada mazumtirdzniecības apgrozījums norāda uz uzlabojumiem darba tirgū

Gadam noslēdzoties, mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums 2013. gada decembrī ir uzrādījis 4,2% kāpumu, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri. Apkopojot datus par visu 2013. gadu, mazumtirdzniecības apgrozījums ir palielinājies par 3,8 procentiem. Salīdzinot ar 2012. gadu, kad mazumtirdzniecībā bija novērojams 7,3% apjomu kāpums, šis rezultāts neizskatās pārāk iespaidīgs, tomēr ir jāņem vērā salīdzinoši augstā bāze, kas arī bija viens no iemesliem pieauguma tempu sarukumam.

„Aplūkojot gadu kopumā, var teikt, ka arī šis gads nozarei ir bijis samērā veiksmīgs – dati par mazumtirdzniecības apgrozījumu norāda uz uzlabojumiem darba tirgū, kur visa gada garumā bija novērojami uzlabojumi nodarbinātībā, kā arī bija vērojams algu kāpums. Protams, gan algu fonds, gan arī mazumtirdzniecības apgrozījums vēl arvien visai būtiski atpaliek no saviem vēsturiski augstākajiem rādītājiem pirmskrīzes periodā, tomēr ir jāatminas, ka tad Latvijā valdīja kreditēšanas bums un šādas situācijas neilgtspējīgumu diezgan izteiksmīgi demonstrēja divciparu inflācijas rādītājs. Šobrīd, tieši otrādi, patēriņu ierobežo kredītu atmaksas, savukārt gada vidējās inflācijas rādītājs 2013. gadā bija precīzi nulle,”skaidro finanšu ministrs Andris Vilks.

Kopējo mazumtirdzniecības nozares ainu 2013. gadā nedaudz sagroza izmaiņas datos, kur atsevišķi uzņēmumi tika pārklasificēti par vairumtirdzniecības uzņēmumiem, līdz ar to arī pieauguma temps mazumtirdzniecības nozarē mākslīgi kļuvis zemāks. Ir zināms, ka lielākās izmaiņas ir skārušas tieši degvielas tirdzniecību, līdz ar to, izslēdzot degvielas tirdzniecību, mazumtirdzniecības nozarē ir vērojams 6,4% kāpums. Pārtikas preču apgrozījums 2013. gada decembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, ir kāpis pat par 8,6%, bet nepārtikas preču (izņemot degvielu) mazumtirdzniecības apgrozījums ir pieaudzis par 4,6%.

Gaidāms, ka arī 2014. gadā mazumtirdzniecības nozarē būs vērojams līdzīgs pieauguma temps ap 4%, atspoguļojot gaidāmos uzlabojumus darba tirgū un tūrisma nozarē, tomēr netiek izslēgts arī neliels svārstīgums datos, ko izraisīs eiro ieviešanas efekti – visdrīzāk 2013. gada nogalē un 2014. gada pirmajās divās nedēļās nelielu aktivitātes uzplaiksnījumu radīja latu uzkrājumu tērēšana, kamēr uzreiz pēc eiro ieviešanas var būt novērojama neliela piesardzība un aktivitātes kritums. Šie efekti gan ir gaidāmi samērā simetriski un būtisku ietekmi uz patēriņu neatstās.

Informācijas sagatavotājs:
Lelde Grīnvalde
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938,
E-pasts: [email protected]

 

 

Dalies ar ziņu