Skip to main content

Aicina uz diskusiju par sieviešu un vīriešu darba samaksas nevienlīdzību Latvijā

Ceturtdien, 21. martā, plkst. 14.00, Birojnīcā notiks diskusija „Vīrietis. Sieviete. Samaksa. Vai iespējama vienlīdzība?”, kurā piedalīsies Latvijā zināmi uzņēmēji, politikas veidotāji un iesaistītie profesionāļi.

Par to, kāpēc sievietes Latvijā par to pašu darbu saņem līdz pat 18% mazāku atlīdzību kā vīrieši un stereotipiem, kas sievieti darba tirgū nostāda nevienlīdzīgā pozīcijā ar pretējā dzimuma pārstāvjiem, diskutēs bankas Citadele valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis, labklājības ministre Ilze Viņķele, draugiem.lv pārstāve Santa Līce Krūze, kā arī personālvadības speciālisti, karjeras konsultanti, juristi, Augstākās tiesas pārstāvji, Centrālās statistikas pārvaldes, arodbiedrību, ministriju un citu iesaistīto pušu speciālisti. Diskusiju vadīs politikas pētniece Iveta Kažoka.

Pētot sociālo iemaksu veicēju algas, Labklājības ministrija (LM) noskaidrojusi, ka sieviešu vidējā alga ir 383 lati, savukārt vīriešu 457 lati. Turklāt sievietēm alga ir zemāka visās vecuma grupās, tātad visas dzīves garumā. Zemāki ienākumi un mazākas sociālās iemaksas nozīmē mazākas pensijas sievietēm nākotnē, kas savukārt rada lielākus nabadzības riska draudus.

Vislielākā darba samaksas atšķirība Latvijā vērojama finanšu sektoros, kur sievietes saņem tikai vidēji 61% no vīriešu algas. Tāpat būtiskas darba samaksas atšķirības ir vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā, kur 2012. gadā sieviešu vidējā darba samaksa bija 73% no vīriešu vidējās darba samaksas. Vīrieši veido procentuāli lielāku likumdevēju, vecāko amatpersonu un vadītāju skaitu nekā sievietes, savukārt vairāk nekā piektdaļa strādājošo sieviešu ir nodarbinātas pakalpojumu un tirdzniecības jomā.

Pārsvarā atšķirīgas darba samaksas cēloņi ir saistīti ar izglītības un karjeras izvēli, ko lielā mērā ietekmē tradicionāli iesakņojušies uzskati par sievietēm un vīriešiem atbilstošām profesijām. Turklāt strādājošām sievietēm biežāk jāsastopas ar šķēršļiem darba un privātās dzīves saskaņošanai,» skaidro LM.

Birojnīca atrodas Berga Bazārā, ieeja no Dzirnavu ielas. Medijus un citus interesentus lūdzam iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 67021625 vai, sūtot e-pastu uz adresi [email protected]. Plānotais diskusijas ilgums – divas stundas.

Papildus informācija:
Marta Krivade
labklājības ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: +371 26486312
[email protected]

 

Dalies ar ziņu