Skip to main content

Apbalvo veiksmīgākos uzņēmumus Latgalē

Ekonomikas ministrs Artis Kampars un Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis un Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska šodien, 8.septembrī, sveica pērn desmit lielākos eksportējošos uzņēmumus Latgalē un diskutēja par iespējām daudz straujāk attīstīt valsts eksportu.

Par 2009.gadā lielākajiem Latgalē eksportētājiem tika nosaukti SIA „Adugs”, SIA „Axon Cable”, SIA „Belmast”, SIA „Dinaburga Teks”, A/S „Ditton pievadķēžu rūpnīca”, SIA „Intergaz”, SIA „Nexis Fibers”, A/S „Preiļu siers”, SIA „Zilā Lagūna” un SIA „Zieglera mašīnbūve”.

Saskaņā ar CSP datiem, pērn kopējie preču eksporta apjomi Latgalē sasniedza 125,3 miljonus latu.

A. Kampars: „Šo desmit Latgalē lielāko eksportētāju kopējais preču eksports pērn sasniedza 64,7 miljonus latu, kas ir 51% no kopējā Latgales uzņēmumu eksporta. Vairākumam no šiem uzņēmumiem izdevies pērnā gada laikā palielināt eksporta apjomus, salīdzinot ar 2008.gadu. Tas tikai vēlreiz apliecina, ka mūsu uzņēmumiem ir izdevies atrast savu darbības nišu, kurā tie spēj veiksmīgi konkurēt ārvalstīs.”

J. Lāčplēsis:” Man ir patiess prieks par to, ka septiņi Daugavpils uzņēmumi šodien saņēma valsts mēroga atzinību. Daugavpils pašvaldība ir ļoti ieinteresēta uzņēmējdarbības attīstībā, investīciju piesaistē. Ja būs plaukstošs bizness, būs plaukstoša arī pilsēta. Apzinoties to, mēs esam atvērti sadarbībai, gatavi uzņēmēju visplašākajam atbalstam. Jau šodien pašvaldības realizējamie projekti ir vērsti uz pilsētas infrastruktūras sakārtošanu un modernizēšanu, lai uzņēmējdarbībai veidotos pievilcīga vide.”

Tikšanās laikā Ekonomikas ministrs uzsvēra, ka visi šie uzņēmumi ir pelnījuši valsts atzinības, jo, lielā mērā tieši pateicoties eksportam, valsts kopumā daudz veiksmīgāk spēja pārvarēt ekonomisko lejupslīdi laikā, kad iekšzemes pieprasījums valstī bija ievērojami samazinājies. A. Kampars pauda pārliecību, ka eksporta mērķtiecīga attīstīšana valstī ir jāturpina, jo tas ir veids, kā nodrošināt dinamisku uzņēmumu un valsts ekonomikas izaugsmi arī turpmāk.

Līdz ar pasākumu Latgalē tika noslēgts Ekonomikas ministrijas aizsāktais reģionu cikls, ar kuru valdības un Saeimas pārstāvji klātienē izsaka atzinību uzņēmumiem reģionos – Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē, Latgalē, Rīgas reģionā un Rīgā – par to nozīmīgo ieguldījumu un sasniegumu eksporta veicināšanā valstī.

Lielākie eksportējošie uzņēmumi tika atlasīti pēc to sasniegtajiem eksporta apjomiem finanšu izteiksmē 2009. gadā, balstoties uz Centrālās Statistikas Pārvaldes apkopotajiem datiem.

Saskaņā ar statistikas datiem, pērn kopumā Latvijas preču eksports naudas izteiksmē sasniedza 3,6 miljardus latu. Nozīmīgākās eksporta nozares rūpniecībā ir kokapstrāde, mašīnbūve un metālapstrāde, pārtikas rūpniecība, kā arī ķīmiskās rūpniecība un farmācija. Jāmin, ka eksports ir arī viens no pirmajiem makroekonomiskajiem rādītājiem, kas visātrāk uzrādīja izaugsmi pēc tā straujā krituma 2008.gadā. Eksporta apjomu pieaugums atsākās pērnā gada vidū, ļaujot daļēji kompensēt vājo iekšzemes pieprasījumu, kas savukārt sekmēja IKP nelielu pieaugumu pēdējos divos ceturkšņos.

Papildus informācija:
Sandris Sabajevs
Ekonomikas ministra preses sekretārs
Tālr.: 29217265
E-pasts [email protected]

Dalies ar ziņu