Skip to main content

Aptaujā iedzīvotāji aktīvi izsaka viedokli par nākamā gada budžeta prioritātēm

Gatavojoties 2014. gada valsts budžeta izskatīšanai valdībā, Finanšu ministrija izveidoja iedzīvotāju aptauju, kurā ikviens elektroniski varēja paust viedokli, kādām, viņuprāt, jābūt prioritātēm nākamā gada valsts budžetā. Kopumā savas domas izteicis 5281 iedzīvotājs. Sabiedrības vislielāko atbalstu ir saņēmusi aizsardzības un drošības nozare, kā arī darbaspēka nodokļa samazināšana un iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšana.

„Sākot darbu pie nākamā gada valsts budžeta, ir jāuzsver valsts fiskālās politikas būtība, proti, valsts var tērēt tikai tik, cik tā saņem nodokļos un citos ieņēmumos. Lai gan šobrīd vairs neesam atkarīgi no starptautiskajiem aizdevējiem, valsts budžeta iespējas nespēj apmierināt visu nozaru ministriju pieprasījumu. Tādējādi visām ministrijām būs rūpīgi jāizskaidro iedzīvotājiem papildu līdzekļu pieprasīšana jaunajām politikas iniciatīvām nākamgad”, norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

Piedāvāto 2014. gada budžeta prioritāšu sarakstā par aizsardzības nozari –jaunas tehnikas iegādi, papildu finansējumu NATO un citām aktivitātēm – nobalsoja 975 iedzīvotāji jeb 18,46% no visiem aptaujas dalībniekiem. Otro vietu ieņem drošība ­– ugunsdzēsēju un policistu atalgojums, jaunas glābšanas un policijas tehnikas iegāde un citām aktivitātēm. Šai jomai iedzīvotāji atdeva 16,61% no visām balsīm. Savukārt trešā svarīgākā prioritāte pēc aptaujas dalībnieku domām ir darbaspēka nodokļu samazināšana – iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmes mazināšana –, par ko nobalsojuši 706 iedzīvotāji. Ceturtā populārākā prioritāte ir iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzības mazināšana, par ko atdevuši balsis 692 aptaujas dalībnieki.

3,28% jeb 173 cilvēki atdeva balsis par variantu „Cita joma”, norādot tādas prioritātes kā finansiālu atbalstu lauksaimniecībai un jaunsardzei, kā arī zinātnei, sportam un vides aizsardzībai.

Aptaujas rezultāti rāda, ka pavisam aptaujā ir piedalījušies dalībnieki no 20 valstīm. No Latvijas viedokli izteicis 4801 iedzīvotājs, no Lielbritānijas – 150, no Amerikas Savienotajām valstīm – 63 iedzīvotāji. Pateicamies ikvienam, kurš piedalījās aptaujā un izteica savu viedokli.

Otrdien, 30. jūlijā, atbilstoši likumprojekta par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014., 2015. un 2016. gadam, kā arī likumprojekta par valsts budžetu 2014. gadam sagatavošanas grafikam valdība sāks 2014. gada valsts budžeta izskatīšanu, savukārt 27. septembrī valsts budžeta likumprojektu ir plānots iesniegt Saeimā.

Iedzīvotāju aptaujas rezultāti atspoguļoti infografikā

Informāciju sagatavoja:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

Dalies ar ziņu