Skip to main content

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalās ES Ārlietu padomē Briselē

22. jūlijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Briselē.

Ārlietu padomes sanāksmē liela uzmanība tika pievērsta 17. jūlijā notriektās „Malaizijas aviolīniju” lidmašīnas traģēdijas izmeklēšanai, kā arī aktuālajai situācijai Ukrainā. ES ārlietu ministri stingri aicināja separātistus nodrošināt pieeju traģēdijas notikuma vietai un nodrošināt netraucētu izmeklēšanu. Ministri aicināja Krieviju izmantot tās ietekmi uz separātistiem, kā arī pārtraukt ieroču un militāro tehnoloģiju plūsmu pāri robežai. Tika panākta vienošanās paātrināt darbu pie 16. jūlija Eiropadomē pieņemtajiem lēmumiem par ierobežojošo pasākumu paplašināšanu. Ministri uzsvēra, ka gadījumā, ja separātisti un Krievija nesadarbosies traģēdijas izmeklēšanā, tad ES ir gatava piemērot plašākas sankcijas. Tuvāko dienu laikā Eiropas Komisijai ir dots uzdevums nākt klajā ar priekšlikumiem iespējamiem sankciju pasākumiem.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pauda stingru nosodījumu Krievijai spiediena neizdarīšanā uz tās atbalstītajiem separātistiem attiecībā uz piekļuvi traģēdijas vietai, kas ļautu nodrošināt neatkarīgu traģēdijas izmeklēšanu. Ministrs īpaši uzsvēra objektīvas izmeklēšanas nepieciešamību. "Eiropas Savienības ārlietu ministriem jāsūta stingrs vēstījums Krievijai, ka tās rīcība nav pieņemama. Saikne starp lidmašīnas traģēdiju un nepārtraukto ieroču plūsmu no Krievijas uz Austrumukrainu ir skaidri redzama. Krievijai ir jāsper konkrēti soļi, tajā skaitā, lai pārtrauktu separātistu apmācību", uzsvēra E.Rinkēvičs. Vienlaikus ministrs norādīja, ka nepieciešams īstenot 16. jūlija Eiropadomē pieņemtos lēmumus par ierobežojošo pasākumu paplašināšanu, vēršoties arī pret uzņēmumiem, kas saistīti ar materiālu vai finanšu atbalstu Krimas aneksijas kontekstā. E.Rinkēvičs uzsvēra nepieciešamību ieviest ieroču un bruņojuma embargo pret Krieviju. Ieroču piegāžu turpināšana Krievijai arī pēc šīs lidmašīnas traģēdijas būtu nesaprotama un nepieņemama.

Sanāksmes laikā ES ārlietu ministri diskutēja par situācijas saasināšanos starp Izraēlu un Gazas sektoru, atkārtoti norādot uz nepieciešamību rast Tuvo Austrumu konflikta risinājumu. Ministri aicināja Izraēlas valdību un Palestīniešu pašpārvaldi veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai novērstu turpmāku vardarbības eskalāciju. Sanāksmes laikā ministri diskutēja arī par notikumiem Irākā, kur strauji pasliktinās drošības un humanitārā situācija.

Ārlietu padomes ietvaros notika ES un Austrumu partnerības ārlietu ministru sanāksme. E.Rinkēvičs sveica Ukrainas, Gruzijas un Moldovas ārlietu ministrus ar Asociācijas līgumu parakstīšanu un uzsvēra līgumu ieviešanas nozīmi pēc to ratifikācijas. Latvija un ES turpinās sniegt atbalstu līgumu īstenošanā, taču tas prasīs nopietnu darbu arī no partnervalstu puses. E.Rinkēvičs norādīja, ka līdz ar ciešākas sadarbības turpināšanu ar Ukrainu, Gruziju un Moldovu, svarīgi vienoties arī par individuālu pieeju tālākai sadarbībai ar partnervalstīm, kas nevēlas ciešāku integrāciju ES. Ministrs vērsa uzmanību uz Latvijas gatavošanos Austrumu partnerības samitam Rīgā nākamā gada maijā, kam jākļūst par nozīmīgu posmu turpmākajā ES un Austrumu partnerības valstu sadarībā.

Papildus informācija:
Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: +371 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu