Skip to main content

Rinkēvičs ES – ASEAN valstu sanāksmē aicina pārtraukt vardarbību Tuvajos Austrumos

23. jūlijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās 20. ES – ASEAN (Dienvidaustrumāzijas Nāciju Asociācija) valstu ārlietu ministru sanāksmē Briselē, kurā tika pārrunāta ES – ASEAN valstu sadarbība politikas, ekonomikas, drošības un vides jautājumos, kā arī aktuālie notikumi reģionā. Īpaša uzmanība tika pievērsta traģiskajai "Malaizijas aviolīniju" lidmašīnas bojāejai, kā arī saasinātajai situācijai Ukrainā un Gazas joslā. Sanāksmes beigās tika apstiprināts kopīgs paziņojums par turpmāko sadarbību un aktuālajiem reģionālajiem jautājumiem.

E. Rinkēvičs vērsa uzmanību uz notikumiem Ukrainā, izsakot līdzjūtību visām valstīm, kuru pilsoņi gāja bojā notriektajā "Malaizijas aviolīniju” lidmašīnā virs Ukrainas teritorijas. Šī traģēdija parāda, ka Ukrainas krīze ir pārtapusi par globālu krīzi. Ukrainai jāsaņem maksimāls starptautiskās sabiedrības atbalsts centieniem atjaunot mieru un stabilitāti valstī. Ministrs apliecināja, ka Latvija nemainīgi turpinās atbalstīt Ukrainas suverenitāti un teritoriālo nedalāmību, uzsverot, ka aneksijas politika nav pieņemama. Būtiski, ka krīzes risināšanā tiek izmantoti visi iespējamie formāti. E. Rinkēvičs norādīja, ka gadījumā, ja Ukrainas jautājumā nebūs progresa, tad ES ir gatava piemērot stingrākus ierobežojošus pasākumus pret Krieviju. Visbeidzot ministrs pauda gandarījumu par Asociācijas līgumu parakstīšanu ar Ukrainu, Gruziju un Moldovu un uzsvēra, ka prezidentūras laikā ES Padomē Latvija būs gatava strādāt pie turpmākas attiecību padziļināšanas ar šīm valstīm.

Sanāksmes laikā ministrs pauda bažas par situācijas saasināšanos starp Izraēlu un Palestīnas pašpārvaldi. E. Rinkēvičs norādīja, ka konflikts risināms tiešo sarunu ceļā, un iesaistītajām pusēm jādara viss iespējamais, lai nodrošinātu sarunu atsākšanu. E. Rinkēvičs nosodīja Izraēlas teritorijas apšaudi no Gazas teritorijas. Vienlaikus atzīstot Izraēlas pašaizsardzības tiesības, E. Rinkēvičs nosodīja pārmērīgu spēka lietošanu pret civiliedzīvotājiem un pauda satraukumu par lielo upuru skaitu.

Sanāksmes ietvaros notika ārlietu ministra E. Rinkēviča divpusēja tikšanās ar Singapūras otro ārlietu ministri Greisu Fu (Grace Fu). Ministri pārrunāja Latvijas un Singapūras divpusējo attiecību dinamiku, īpašu uzmanību pievēršot ekonomiskās sadarbības aktivizēšanai. E. Rinkēvičs aicināja paplašināt abu valstu sadarbību izglītības jomā, veicinot augstskolu studentu apmaiņu. Sarunas gaitā tika pārrunātas Latvijas prioritātes prezidentūras laikā ES Padomē 2015. gada pirmajā pusē.

ASEAN ir Dienvidaustrumāzijas valstu politiskā, ekonomiskā un kultūras organizācija. ASEAN apvieno 10 dalībvalstis: Bruneju, Filipīnas, Indonēziju, Kambodžu, Laosu, Malaiziju, Mjanmu, Singapūru, Taizemi un Vjetnamu. ES – ASEAN ārlietu ministru sanāksme notiek reizi divos gados.

Papildus informācija:
Informācijas un sabiedrisko attiecību departaments
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: +371 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu